Exprezident Václav Klaus se zastal svého nástupce Miloše Zemana, do kterého se pustili zástupci handicapovaných kvůli jeho výroku o nedůstojnosti invalidního vozíku. Klaus by na něm prý oficiální ceremonie absolvoval se stejnou nevolí.
"Jako celoživotní sportovec jsem se vždycky bránil předvést, že se mi něco stalo, já jsem xkrát kulhal po zraněních a tvářil jsem se, že mi nic není, vydržel jsem těch deset metrů ujít a nekulhat," řekl televizi Barrandov. "Takže mě by netěšilo jet na vozíku, to vám říkám naprosto férově, a není to žádná urážka vozíčkářů, jak to někteří lidé chtějí tímhle způsobem obracet," odpověděl, když si přišel na Národní třídu připomenout výročí sametové revoluce.
Zeman v pondělí 11. listopadu popudil Národní radu osob se zdravotním postižením svým rozhovorem v Rádiu Impuls, když hovořil o tom, zda a kdy pověří Bohuslava Sobotku sestavením vlády. "Pouze ho upozorním, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl prezident. Na vozík je upoután kvůli poranění kolena, které si údajně způsobil nočním zakopnutím o shrnutý koberec.
"Výrok implikuje, že člověk na invalidním vozíku má nižší důstojnost než člověk, který na invalidním vozíku není. I přesto, že vnímáme kontext, v jaké souvislosti tato slova z úst pana prezidenta zazněla, NRZP ČR považuje tento výrok za nevhodný vzhledem k tomu, že jej pronesla hlava státu, a za urážlivý vůči lidem se zdravotním postižením," požadoval pak omluvu předseda rady Václav Krása.
Na Národní třídě se Klaus krátce vyjádřil i k současné politické scéně: "Otázka 17. listopadu se vynořuje zase znova a trošku jinak a mám bohužel strach říci trošku aktuálněji," narážel neurčitě na "úplně novou situaci, která letos v České republice nastala a jejíž nešťastnou tečku teď udělaly volby".
Bývalý prezident musel čelit hrstce svých odpůrců, kteří mu nadávali do "komunistickejch výzkumníků", tunelářů a dokonce do "agentů Bruselu".