Nevyplatila se mi zdvořilost, omlouvá Zeman svá slova

Domácí
24. 2. 2015 18:00
Zeman přijal na Hradě představitele Národní rady osob se zdravotním postižením. Na snímku s předsedou Rady Václavem Krásou.
Zeman přijal na Hradě představitele Národní rady osob se zdravotním postižením. Na snímku s předsedou Rady Václavem Krásou.

Prezident Miloš Zeman v úterý vysvětloval vedení Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) své nedávné výroky o tom, že děti s určitým handicapem by neměly být zařazovány do tříd se zdravými školáky. Řekl, že neměl na mysli všechny postižené, ale jen děti s mentálním postižením. Hlava státu se s představiteli NRZP podle jejího předsedy Václava Krásy shodla na potřebě dostatku asistentů a jiné podpory pro handicapované školáky.

Prezident v lednu řekl, že děti s určitým handicapem by neměly ve třídách se zdravými školáky být. Učitelé se nemohou tolik věnovat talentovanějším žákům. Není to žádný rasismus či preference etnické skupiny, ale děti jsou šťastnější v rovnocenné komunitě, uvedl Zeman. Vyjádření vyvolala vlnu nevole a kritiky, a to hlavně od rodičů postižených dětí i od handicapovaných studentů.

"Jednou jsem chtěl být zdvořilý a nevyplatilo se mi to," řekl před začátkem úterní schůzky Zeman. Mluvit přímo o mentálním postižení mu prý přišlo kruté, zmínil se proto jen o postižení. Všichni poté jeho slova vztáhli například na vozíčkáře, dodal.

Podle Krásy se dál prezidentovy nedávné výroky na jednání příliš neřešily, debatovalo se spíš o vzdělávání postižených v praxi. Krása zmínil třeba to, že běžné školy mohou zřídit speciální třídu. "Shodli jsme se na tom, že je potřeba dostatek pedagogických asistentů, aby žáci dostali takovou podporu, jakou potřebují," uvedl po jednání Krása. Podle údajů rady v roce 1995 do běžných mateřských, základních a středních škol chodilo zhruba 32 tisíc postižených dětí, v roce 2005 kolem 50 500 a v roce 2013 pak 53 900.

S prezidentem zástupci NRZP mluvili také o vyplácení příspěvků a dávek postiženým. Rada si stěžovala, že celkové výdaje na podporu handicapovaných klesají. Snížily se hlavně po úsporných škrtech.

Podle údajů ministerstva práce o vyplácených dávkách ale výdaje v posledních třech letech mírně rostly. Úřady práce vyplatily loni na příspěvcích na mobilitu, na zvláštní pomůcky a na další věci lidem s handicapem celkem 1,92 miliardy korun, v roce 2013 to bylo 1,91 miliardy a v roce 2012 zhruba 1,55 miliardy. Do příspěvků na péči putovalo 20,4 miliardy korun, předloni to bylo 19,54 miliardy a v roce 2007 zhruba 14,6 miliardy.

Dalším tématem bylo zaměstnávání. Rada žádá, aby minimální mzda postižených byla stejně vysoká jako u ostatních pracovníků. Nyní je nižší. Zeman přislíbil, že o tom bude mluvit s ministryní práce. Zajímal se také o problematiku mobilních hospiců.

Představitelé rady si dnešní jednání s prezidentem pochvalovali, atmosféra prý byla přátelská. Zeman se s Krásou znají léta. Poznali se v minulosti ve Sněmovně, když oba byli poslanci. Vedení NRZP přineslo prezidentovi na schůzku dárek. Věnovalo mu výrobky z chráněné dílny - hrnek a popelník.

Autor: ČTK Foto: Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ