Úřednická vláda Jana Fischera bude téměř bez pravomocí. Kabinet, který má vyplnit mezeru do říjnových předčasných voleb, nesmí podle dohody politiků provádět žádné personální změny. Ani měnit náměstky. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdili politici z ODS i ČSSD.
"Na tom stojí filozofie této vlády. Ministři garantují plynulost výkonu státní moci do předčasných voleb a nedělají žádné změny," řekl v rozhovoru pro časopis Týden ministr vnitra v demisi Ivan Langer. Jedním dechem ale místopředseda ODS odmítá, že by úřednický kabinet Jana Fischera byl "nesvéprávný".
Omezený ministr
"Je to ministr s omezeným mandátem. Jinak by vláda musela být postavena na koaliční smlouvě, koaličním programovém prohlášení a koaličním rozdělení resortů," prohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Nepomáhejme vládě. Věnujme se kampani
Rezervovaný postoj vůči překlenovací vládě je zřejmý i u socialistů. "Tato vláda není koaliční, která by vznikla po volbách. Určitě by nemělo docházet k personálním čistkám," podpořil Langerova slova o dohodě místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
A jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek dodal: "My se neidentifikujeme s vládou tak, že když tam přijdou námi doporučení lidé, tak bychom je chtěli nabádat k tomu, aby začali ministerstvo přestavovat," hájil dohodu. "Je to jen překlenovací vláda," doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer dostal poslední díl puzzle. ODS řekla jména
Na Úřadu vlády klid
Lidé, které si strany vytipovaly na místa úřednických ministrů, podle Langera o podmínce a mantinelech své práce ve vedení resortů vědí. "Byl jsem naším předsedou informován, že toto je základní půdorys, na němž se jména vybírala," řekl.
Stejná dohoda platí podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ i v případě Úřadu vlády, kde by měl zůstat na svých místech celý Topolánkův tým, kromě mluvčí Jany Bartošové a šéfky kabinetu Gabriely Kloudové. Ty mají zamířit do hlavní kanceláře ODS.
Rozhovor s místopředsedou ODS Ivanem Langerem si přečtěte v pondělním vydání časopisu Týden.
Foto: Robert Sedmík