Babišovci a okamurovci na koni, zemanovci propadák, ukazuje aktuální volební prognóza agentury Médea Research. Stále sice vedou levicové strany v čele s ČSSD, ale pravicové ke dnu nejdou. Volební zisky by v srpnu byly jen velmi těsné, levice by navíc měla dost co dělat se sestavením pevné koalice.
Nejvíce voličů by podle průzkumu agentury Médea Research získala favorizovaná sociální demokracie. Výsledek by ale odpovídal pouze reálnému zisku ve volbách v roce 2010: koncem srpna by se pro ni rozhodlo 25,4 procenta voličů. Podle dřívějších šetření se přitom Sobotkova strana pohybovala nad třiceti procenty. Druhou příčku by nyní s volebním ziskem 13,7 procenta obsadili komunisti.
Socialisté by se jako nejsilnější levicová strana ocitli podle aktuálních dat v nelehké situaci. Pokud by se do sněmovny nedostali Zemanovci, levice by tolik sněmovních křesel neobsadila. Spolu s podporou komunistů by sociální demokraté dosáhli "pouhých" 103 mandátů. Ještě nedávno to přitom vypadalo, že by mohly levicové strany s přehledem dosáhnout ústavní většiny 120 křesel.
Anketa:
Myslíte si, že předčasné podzimní volby mohou přinést České republice změnu k lepšímu?
ODS předbíhá topku
Případné nové přírůstky ve sněmovně navíc nejsou pro sociální demokracii zrovna ideálními partnery. Andrej Babiš se do kamarádství s ČSSD sám moc nemá. Hnutí ANO 2011 už předem vyloučilo spolupráci s komunisty a zřejmě i se sociálními demokraty. Jejich programy se prý totiž neslučují. A na podporu Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie se spoléhat nedá. O silné koalici by si tak levicová vláda mohla nechat jen zdát.
Překvapením je vzestup nového politického hnutí podnikatele Andreje Babiše. Spíše středopravicové ANO 2011 by se umístilo těsně za komunisty s 12,1 procenta voličů. Miliardář už rozjíždí kampaň a vsadil na zvučná jména. Do voleb s ním jde například herec a bývalý diplomat Martin Stropnický, novinář Martin Komárek nebo lobbista Pavel Telička.
Občanští demokraté po dlouhé době předbíhají o více než procento konkurenta na pravici TOP 09. Svůj hlas by modrým dalo 10,8 procenta těch, kteří by se voleb zúčastnili. Volební zisk TOP 09 by byl těsně pod dvoucifernou hranicí na 9,7 procenta voličů.
Do sněmovny by se probojovala i šestá strana. Hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury slibující více přímé demokracie přesvědčilo 8,6 procent voličů, ukazuje průzkum.
Nový lídr na pravici
Babišovo politické hnutí by mohlo být alternativou pro nepřesvědčené pravicové voliče, myslí si politolog Jiří Pehe. "Zatím nelze dělat žádné velké závěry, ale pokud se to potvrdí, tak zejména na pravici je řada voličů, kteří nemají tak říkajíc koho volit, jsou zmatení a k ODS se vrátit nechtějí, protože se zatím nebyla schopná vypořádat se svými problémy. Jsou tam i voliči, kteří nejsou tolik zakotveni v konzervativní filozofii a hodnotách, které propaguje TOP 09. Na pravici je velká skupina voličů, kteří hledají politický domov a ANO se nabízí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Jiří Pehe si dokáže představit i možnou budoucí spolupráci občanských demokratů, TOP 09 a právě hnutí ANO 2011. "Když se dokázal nakonec s pravicovými stranami dohodnout i Vít Bárta a jeho Věci veřejné, kteří v předvolební kampani vystupovali spíše jako středolevý populistický projekt, myslím, že za určitých okolností by to dokázal i Andrej Babiš," myslí si politolog. "Klidně by se na pravici mohl vynořit i jako vedoucí subjekt. Dovedu si to představit," nevylučuje.
Pozor by si podle něj měla dát i ČSSD. "Zavětřit by měla i sociální demokracie, protože hnutí Andreje Babiše možná odčerpává hlasy i voličům z levé strany spektra. V sociální demokracii se teď dějí věci, které mohou spoustu voličů znechucovat," upozorňuje Pehe na přeliv nepřesvědčených voličů ČSSD, a to podobně jako v posledních volbách k Věcem veřejným.
Lidovci a SPOZ? Ostrouhali by
Zavřené dveře do parlamentu by i následující volební období zůstaly pro lidovce. KDU-ČSL pod vedením Pavla Bělobrádka by podle srpnového průzkumu nedokázala o půl procenta překonat nutnou pětiprocentní hranici. I přes podporu svého zakladatele prezidenta Miloše Zemana si vyskakovat nemůže ani mediálně výrazná Strana práv občanů Zemanovci. Hlas by jim totiž dalo jen 3,7 procenta voličů.
Předčasné parlamentní volby by k urnám přilákaly více voličů než v předchozích letech. Podle volební prognózy Médea Research by svůj názor přišlo vyjádřit dokonce 70 procent plnoletých Čechů. V bleskovém průzkumu odpovídalo 526 respondentů podle stanovených kvótních předpisů. Možnost odchylky výsledku je v případě tohoto průzkumu 0,9 až 4,4 procenta.