Novým předsedou Zemanovců se stal Jan Veleba

Domácí
29. 3. 2014 12:33
Bývalý prezident Agrární komory a nový předseda SPOZ Jan Veleba.
Bývalý prezident Agrární komory a nový předseda SPOZ Jan Veleba.

Novým předsedou Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) se v sobotu v Praze stal bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba. Ve volbě na mimořádném sjezdu jasně porazil dva protikandidáty. Strana, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, podle něj potřebuje restart, změnu image a emancipaci. Začala změnou názvu, z něhož delegáti odstranili slovo zemanovci.

"Ta image zkrátka a dobře není dobrá," prohlásil Veleba po volbě, v níž ze 160 odevzdaných hlasů získal 111. Jeho konkurenti Miroslav Matějka a Martin Schubert dostali 22, respektive 21 hlasů. Šest hlasů bylo neplatných. "Špatná image je v naší rozhádanosti. Vy všichni víte, nebo my všichni víme, co se v této straně dělo před volbami, jaké tam byly procesy," připomněl Veleba prudké vnitrostranické spory před loňskými podzimními volbami do Sněmovny, v nichž strana se ziskem asi 1,5 procenta hlasů zcela propadla.

Cestou z propadu a k resuscitaci podle senátora, který v čele strany střídá Zdeňka Štengla, je zlepšení komunikace i postupné vzdálení se od hlavy státu. "Na rovinu říkám, že je třeba, aby se strana emancipovala trošičku od Miloše Zemana," řekl novinářům. Sám Veleba byl pro změnu názvu strany, o níž dnes požádal i Zeman. Delegáti mu bez problémů vyhověli a potvrdili ho také jako čestného předsedu.

Ve svém předvolebním projevu Veleba řekl, že kandiduje, aby vyburcoval lidi a soustředil jejich pozornost na návrat normálních poměrů. "Žijeme v nelehké době a současný stav domácí politiky není stále dobrý a je takový, jaký je. Naše společnost je nemocná mocí moci, mocí peněz, absencí morálky, absencí solidarity a slušnosti. Je naší povinností tento stav změnit," prohlásil.

Svým spolustraníkům nabídl vizi postavenou na pevných kořenech, za které považuje jazyk, kulturu nebo půdu, které podle něj patří ke zdravému národu. Vedle návratu slušnosti a morálky do společnosti se chce soustředit na snížení nezaměstnanosti, kterou považuje za naprostou prioritu programu zemanovců. Podobně jako prezident Zeman by rád vybudoval sociální stát skandinávského typu, ve kterém by existovalo právo na práci, na bydlení, bezplatné zdravotnictví a vzdělání dostupné pro všechny.

Veleba změní i svou klubovou příslušnost v Senátu, kde je dosud formálně členem devítičlenné frakce lidovců a nezávislých. Její předseda Petr Šilar (KDU-ČSL) řekl, že změna bude provedena příští týden. "Pan Veleba nebude v našem klubu a posílí klub zemanovců," uvedl. Klub SPOZ, KSČM a Severočechů má zatím po odchodu Vladimíra Drymla (dříve SPOZ) v Senátu minimální možný počet pěti členů.

Kromě předsedy si delegáti vybrali i další členy vedení strany. Místopředsedou pro ekonomiku zůstal prezidentův poradce Martin Nejedlý, místopředsedou pro Moravu se stal Marian Keremidský, místopředsedou pro Čechy Miloslav Soušek a místopředsedou pro odborné komise Luboš Smrčka.

Zeman: Strana práv občanů potřebuje restart a změnu jména

Strana práv občanů potřebuje nový začátek, aby vstala po neúspěchu v parlamentních Miloš Zeman.volbách ze země. Na jejím mimořádném sjezdu to řekl prezident Miloš Zeman. Považuje za svoji velkou chybu že nebránil tomu, aby byla volební kampaň zemanovců postavena jako druhá fáze podpory prezidenta. Strana by se podle něj nyní měla více osamostatnit, k čemuž má přispět i odstranění slova zemanovci z jejího názvu. Strana tak posléze také učinila.

"Zbývá restart, zbývá nadechnout se, začít znova, vstát ze země a jít především do komunálních voleb a právě tam z komunálních voleb vytvořit svoji novou základnu, z lidí, kteří ve svém programu nabídnou, jak zlepšit život ve své obci," řekl ve svém projevu Zeman, který je čestným předsedou strany.

Vinu za propad v loňských podzimních volbách, v nichž zemanovci získali jen asi 1,5 procenta hlasů, by podle prezidenta měli straníci hledat zejména u sebe. Snažil se jim v tom jít příkladem. "Považuji za svoji velkou chybu, že jsem nijak nebránil tomu, aby volební kampaň byla založena v podstatě jako druhá fáze podpory prezidenta republiky poté, co už prezidentské volby skončily," vyjádřil se ke kampani, v níž strana ve velkém využila například billboardy s jeho podobiznou.

Zeman: Strana práv občanů potřebuje restart a změnu jména.Nyní se podle něj strana musí postavit na vlastní nohy, aby co nejlépe uspěla v podzimních komunálních volbách. Z této základny by se pak měly zaplnit kandidátky do příštích krajských voleb, z nichž by se zase úspěšní kandidáti měli ucházet o přízeň voličů i v dalších parlamentních volbách. Zeman přitom Straně práv občanů slíbil, že ji bude volit v letošních pražských komunálních volbách i v dalších parlamentních.

Závěrem své řeči delegátům oznámil, že rád zůstane nadále jejich čestným předsedou, pokud ho potvrdí v tajné volbě. "A za druhé, i když možná některé z vás to bude bolet, prosím vás, abyste odstranili z názvu naší strany slovo zemanovci, protože to, k čemu byla tato strana trvale a dlouhodobě vytvořena, bylo hájení práv občanů, nikoliv hájení práva jediného člověka, byť by se náhodou jmenoval Miloš Zeman," prohlásil prezident. Straníci oběma jeho žádostem bez problémů vyhověli.

Zemanovci byli loni ve ztrátě přes milion, komunisté v plusu 84 milionů

Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) je za loňský rok ve ztrátě přes milion korun. Na V sobotu se uskutečnil mimořádný sjezd Strany práv občanů.volebním sjezdu strany to oznámil její místopředseda Martin Nejedlý, podle něhož jsou zprávy o mnohem vyšším propadu ve financování účelovou kampaní. Výrazně lépe jsou na tom komunisté, kteří loni hospodařili se ziskem 84 milionů korun, což je nejvíce ze všech stran, které zatím údaje zveřejnily.

Největší opoziční strana podle základních údajů z výroční finanční zprávy za rok 2013 měla příjmy téměř 215 milionů korun, oproti výdajům ve výši necelých 131 milionů korun. Výdaje na volby dosáhly přibližně 13 milionů korun, na darech strana získala 8,8 milionu.

Z ostatních stran, které již zveřejnily své finanční zprávy, si dobře vedla také sociální demokracie. Loni hospodařila se ziskem 34,9 milionu korun. Lidovcům zůstal přebytek přes 20 milionů. Naopak hnutí ANO loni skončilo podle předsedy Andreje Babiše ve ztrátě asi 40 milionů korun.

Zemanovci měli loni příjmy přes 45 milionů korun, z nichž kolem 29 milionů strana dostala od dárců z řad fyzických i právnických osob. Náklady přesáhly 46 milionů korun. V médiích se objevovaly zprávy o tom, že rozsáhlá a velmi viditelná volební kampaň zemanovců byla výrazně dražší. Podle Nejedlého, který je také poradcem prezidenta Miloše Zemana a jednatelem české pobočky firmy Lukoil, šlo ale o mediální kampaň s cílem poškodit financování strany.

Před Nejedlým vystoupil v sobotu před asi 160 delegáty odcházející předseda strany Zdeněk Štengl, který vypočetl předchozí úspěchy uskupení v krajských volbách nebo prezidentské kampani Zemana. Zároveň připomněl loňský propad ve volbách, kde strana získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Výsledek přičetl i tomu, že kvůli předčasnému hlasování nebyl dostatek času. "Najednou bylo na vše málo času, protože jsme oběma nohama spadli do předvolební kampaně, kde jsme se i my dopustili chyb," poznamenal s tím, že někteří vrcholní představitelé strany zaujali funkce na Hradě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ