Poslanecká sněmovna zablokovaná už čtyři měsíce před volbami. Další měsíce dobře zaplacených poslanců bez práce? Anebo jen tak trochu jiná práce politiků? O tom se přeli v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT někdejší premiér a šéf sněmovny Miloš Zeman a předseda ODS Mirek Topolánek. A samozřejmě se neshodli.
"Vzdejte se svých platů. Nic neděláte a brzdíte práci druhých," vyzval Zeman šéfa poslanců ODS. "To je známé a populistické," odmítl Topolánek. "Mně vadí ti, co do sněmovny vůbec nechodí a berou peníze. Ti, co se tam musí účastnit obstrukcí a musí poslouchat ty kecy, ti alespoň chodí do práce."
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna se sejde ještě v únoru. A hned dvakrát
Obstrukce za Zemana
"Za mě se obstrukce vyskytla jen jednou. To když Ivan Pilip potřeboval sehnat svoje poslance a tak dlouho mluvil o tématu, kterému absolutně nerozuměl, tedy o zemědělství, že se poslanci začali bouřit, jak o tom mluví. Jako předseda sněmovny jsem jim na to ale řekl, že Ivan Pilip o tom má právo mluvit, o tomto tématu, protože ve své politické dráze zvoral všechno, na co sáhl," popsal historickou obstrukci ze své doby Zeman. A dodal: "Sněmovna se tomu zasmála a obstrukce tímto skončila."
Současné blokování práce sněmovny sáhodlouhými proslovy politiků ODS Zeman tvrdě kritizoval. "Je to naprosto hloupý krok. U televizní obrazovky se musím ptát jako ostatní voliči, proč poslance platím za takové žvanění. Že má zabránit přijetí zákonů, který se jim nelíbí, to není argument. Je to horší než zločin, je to pitomost," vmetl Zeman Topolánkovi, který se už loni vzdal mandátu na protest proti neuskutečněným volbám.
Chlap má umět přijmout porážku
Podle něj je chování poslanců ODS, kteří veřejně přiznali, že využijí všechny možnosti, aby sněmovna nepřijala levicové zákony, hloupé.
"Chlap má umět přijmout porážku. Je možné, že byste něco prohráli, ale podle mého jen tu vyšší mateřskou. Ale máme tady Senát a prezidenta, kteří zákon mohou zastavit a to jste zatím vůbec nevyužili. V parlamentu je vždycky někdo v menšině. Ale kdyby ta menšina obstruovala čtyři roky jako vy nyní, sněmovna nebude nic dělat celou dobu," dodal Zeman.
Sobotu už po čtvrtku? Nedovolíme
Mirek Topolánek, který své poslance v obstrukcích podporuje, ale tvrdí, že obstrukce jsou běžná politická práce. "Sněmovna je dnes schopna odhlasovat, že po čtvrtku nepřichází pátek, ale rovnou sobota! I další parlamenty na světě mají zakotven pojem obstrukce, není to sprosté slovo. Tady si každý představuje, že poslanec - jako na spartakiádě - přijde do parlamentu a odmává celou řadu hloupých zákonů. Ale oni jsou placeni za to, že prosazují program strany a to je naše parlamentní práce. A k ní jsou všechny prostředky dobré," trvá na svém Topolánek.
"S tím, že to dnes vypadá, že je to stádo idiotů, s tím souhlasím. Ale je to všude na světě," dodal.
Za pandury ani gripeny nemohu
K obstrukcím se politici v debatě dostali před jednu ze záminek ODS, která slouží k odkladu hlasování, debatě nad možnou korupcí kolem nákupu stíhaček Gripen.
"Dochází k otvírání Pandořiny skříňky všech zbrojních zakázek. Ty nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách. Měli bychom to dělat systémově. Sekce vyzbrojování je stát ve státě, dělá si, co chce. Řešil jsem to jako premiér. Za gripeny ani pandury necítím odpovědnost, nebyl jsem součástí té koalice," řekl Mirek Topolánek.
Odpovědnost odmítl i Zeman. Za jeho vlády nákup gripenů parlament odmítl. "Já jsem byl součástí gripenovské koalice jako šéf ČSSD, podporovali to i lidovci. ODS a KSČM byly proti, o jeden hlas se to zamítlo. Proč jsem byl tehdy proti? Nikdo mě nemusel korumpovat, já jsem totiž chtěl, aby 80 miliard investic (offsety) za nákup teklo do Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde bylo do té doby minimum investorů. To byla moje motivace," tvrdí Zeman.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK