Odpůrci kožešin se před ministerstvem zavřeli do klecí

Domácí
17. 8. 2015 07:00
Kožešinová farma (ilustrační foto).
Kožešinová farma (ilustrační foto).

Aktivisté ze spolku OBRAZ (Obránci zvířat) začali i přes deštivé počasí demonstrovat před ministerstvem zemědělství, požadují zákaz kožešinových farem. Před budovu na pražském Těšnově umístili klec, ve které se aktivisté střídají vždy po osmi hodinách, protest skončí v pátek v noci. Organizátor akce Daniel Cao řekl, že v kleci se vystřídá 20 lidí. O víkendu se demonstranti chtějí přesunout na Václavské náměstí.

Ministerstvo v uplynulých měsících jednalo s ochránci zvířat i se zástupci kožešinových farem, otázka existence či regulace farem je podle něj odborná.

Ochránci zvířat v klecích (ilustrační foto).Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podle aktivistů slíbil, že do konce prázdnin vystoupí s jasným stanoviskem. "Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije," uvedl Cao.

"Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat," uvedl mluvčí úřadu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech.

Kožešinová farma (ilustrační foto)."Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat," dodal mluvčí. Úřad podle něho ale chápe i stanovisko ochránců.

Cao odsoudil událost z minulého týdne ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku, kde aktivisté postříkali norky reflexní barvou. Několik z chovaných zvířat uhynulo na následky šoku. Podle něj možná šlo o provokativní akci, která měla činnost skutečných ochránců poškodit.

Aktivisté kritizují, že v Česku existuje 11 kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata podle nich žijí ve špatných podmínkách - holých drátěných klecích. Přesný počet usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno 10 tisíc až 13 tisíc norků.

Autor: ČTK Foto: archiv , Robert Sedmík

Další čtení

ilustrační foto

POČASÍ: Víkend bude kritický. Rozkvetlé stromy projdou zkouškou mrazem

Domácí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Muž ubodal ženu přímo na náměstí. Uhrál to na nepříčetnost způsobenou drogami

Domácí
4. 4. 2025

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ