Sněmovní volby budou v Ústeckém kraji i referendem o další existenci obce Horní Jiřetín. Jiří Paroubek, který vede volební kandidátku sociálních demokratů na Ústecku, je pro prolomení těžebních limitů. A v případě vítězství slibuje, že o budoucnosti těžby uspořádá krajské referendum. Lídr místní kandidátky zelených Martin Bursík i poslanec Petr Gandalovič, který vede ústeckou kandidátku ODS, jsou proti.
"ODS je proti prolomení limitů a pro revitalizaci krajiny," říká ke stanovisku občanských demokratů Gandalovič. S Paroubkovými argumenty, že prolomení limitů sníží v Ústeckém kraji nezaměstnanost a zlepší energetickou bezpečnost České republiky, nesouhlasí.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: O prolomení limitů těžby rozhodne referendum
Zeman nahrává Tykačovi, je pro prolomení limitů těžby
Exministr v této souvislosti vzpomíná na zastavení těžby před patnácti lety v Chabařovicích u Ústí nad Labem, kde se nyní vytváří rekreační zóna.
"Turistický ruch a služby kolem něj tu budou představovat velkou zásobárnu pracovních míst srovnatelnou s tím, co nabízela práce na šachtě," věří poslanec.
Paroubkův nápad, že by o prolomení limitů rozhodli sami občané kraje, označuje Gandalovič za populistický a za snahu ze sebe shodit odpovědnost. Zároveň upozorňuje na to, že "občané kraje, kteří bydlí někde na Litoměřicku, s tím de facto nemají nic společného. O tom musí rozhodnout vlastníci pozemků a my jsme pro to, aby vlastnická práva zůstala zachována, aby je nikdo nenutil k vyvlastnění."
Bývalý předseda zelených Martin Bursík Paroubkovy výroky chápe jako potvrzení spravnosti svého rozhodnutí kandidovat právě v Ústeckém kraji. "Paroubkův program bourat města a vesnice, odlesnit část Krušných hor, devastovat krajinu, pálit dalších čtyřicet let uhlí a vystavit obyvatelstvo Ústeckého kraje vyššímu znečištění jistě osloví ekologicky vnímavé voliče ČSSD," prohlásil Bursík.
Co jsou těžební limity? |
Ekologické limity na těžbu hnědého uhlí přijala vláda v čele se svým tehdejším předsedou Petrem Pithartem roku 1991. Závazné usnesení, jež má chránit životní prostředí v Severočeském kraji a existenci tamních obcí, stanoví hranice území, na kterých se smí těžit. Na dané rozloze se nalézá 40 milionů tun hnědého uhlí, které by se vytěžily do roku 2020. V oblastech, které limity před těžbou chrání, se však nalézá dalších 750 milionů tun suroviny. V případě prolomení limitů by tak těžařské práce pokračovaly až do roku 2065. Těžba na území za limity by však přímo ohrozila existenci několika obcí včetně Horního Jiřetína, Litvínova a dalších. |
Foto: Robert Zlatohlávek, archiv Týdne