Na podzim se koalice hádala kvůli tomu, kdo ho nominoval na náměstka ministra vnitra. A před měsícem se stal předmětem sporu mezi bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem a premiérem Petrem Nečasem. Michal Moroz budí emoce. A po svém odchodu z ministerstva Johnovi radí, jak je zchladit v rámci rozhádané vlády.
Vztahy mezi Věcmi veřejnými a ODS se podle Moroze vyhrotily proto, že koaliční partneři podcenili jeho bývalého šéfa Johna. Částečně si však za to prý může i sám John svou mediální neobratností.
"Bohužel, občas věci buď moc zjednoduší, nebo je formuluje trochu nešťastně, a ono to pak nabere jiný význam. A to zjednodušení občas vypadá jako neznalost,“ říká Moroz v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ
Premiér Petr Nečas a bývalý ministr vnitra Radek John se několik týdnů dohadovali, jestli budete pracovat na úřadu vicepremiéra pro boj s korupcí. Jaké to je, být jablkem koaličního sváru?
Vadilo mi to na začátku, kdy jsem nastoupil na vnitro a nebyl jsem na to zvyklý. Ale ten poslední měsíc, kdy jsem se stal beranidlem, kterým proti sobě šli Petr Nečas a Radek John, tak člověk časem otupí; pak už jsem jen čekal, jak se pánové dohodnou či nedohodnou.
Jak to nesla vaše rodina?
Manželka si z toho hlavu moc nedělá, ta je úplně v pohodě. Něco jiného to je u mého táty, který si půl roku přede mnou požádal o bezpečnostní prověrku na stejný stupeň jako já, tedy na "téčko“ (tajný, pozn. red.), a dodneška ji nemá. Ta doba je nestandardně, extrémně dlouhá. Nechci spekulovat, proč. Ale vzbuzuje to řadu otazníků a jemu to komplikuje pracovní život, takže z toho moc nadšený není.
Vy jste prověrku zatím také nedostal, nebo už ano?
Ne, stále čekám. Ale já jsem ještě v relativně rozumném čase. Žádost jsem podával v září, v říjnu mě prosili o doplnění - a šest až sedm měsíců je standardní doba. Navíc mě Národní bezpečnostní úřad v lednu požádal, abych - byť si žádám o "tajné" - souhlasil s prověřením v režimu přísně tajné, takže u mě to může trvat o něco déle. Ale u táty to už je extrém, patnáct měsíců.
Proč se za vás John tolik pral?
Myslím, že to nebylo ani tak o mé osobě, jako spíš o principu, že mu pan premiér jako jedinému členovi vlády, nota bene vicepremiérovi, mluví do toho, jak si má obsadit úřad.
John vás nemohl vynachválit a říkal, že ve spolupráci s vámi chce určitě pokračovat. Už vám něco nabídl?
Atmosféra mezi jednotlivými členy vlády je velice špatná. Rekonstrukce není potřeba proto, že by ministři podávali tak špatné výkony, ale spíš jejich práci nesvědčí ta atmosféra, kdy se koalice předhání v tom, kdo na sebe podá víc trestných oznámení, kdo na sebe hodí víc špíny v médiích. A mě práce v takové atmosféře nebaví. Takže počkám, jací lidé tam budou sedět po rekonstrukci kabinetu. A to nejen za VV, ale i za ODS a TOP 09.
Kdo by měl z vlády odejít, aby se atmosféra zlepšila?
Nechci to rozvířit ještě více tím, že řeknu, kdo se s kým nemá rád.
Návratu do státní správy se tedy nebráníte. Nemyslíte ale, že by Nečas byl opět proti a znovu by to mohlo vyvolat nepokoje v koalici?
Té jeho reakci nerozumím. Podle mě emoce do politiky nepatří a to jeho prohlášení na mě působilo příliš emotivně. Neslyšel jsem od něj žádné relevantní zdůvodnění. Pokud se uklidní emoce, tak si myslím, že by to problém být nemusel.
Nečasovi se nelíbilo, že na vnitro přicházíte z bezpečnostní agentury.
Mně však přijde paradoxní, že nikomu nevadí, že každý rok odcházejí stovky lidí z bezpečnostních složek do soukromých agentur. To nikdo neřeší, nikdo neanalyzuje, jaká to nese rizika. Ale když jde člověk druhým směrem, tak to vyvolává takovou pozornost. Navíc současný ministr (Jan Kubice, pozn. red.) pochází ze stejné branže - a nikomu to nevadí. Takže se ukázalo, že tento argument byla jen záminka.
Záminka k čemu?
ODS hodně podcenila Radka Johna v tom, jaký bude ministr. A média, říkám otevřeně, občas i jeho mediální neobratnost…
...promiňte, jak může být zkušený novinář mediálně neobratný?
To je právě ten paradox. Kovářova kobyla chodí vždycky bosa. On byl publicista, byl zvyklý vystupovat nějakým způsobem a pojmenovávat věci otevřeně. A kouzlo Radka Johna spočívá v tom, že dokáže složitou věc pojmenovat pro normálního člověka jednoduše. Ale bohužel to občas přežene a věci buď moc zjednoduší, nebo je formuluje trochu nešťastně a ono to pak nabere jiný význam. A to zjednodušení občas vypadá jako neznalost. A já si myslím, že to není pravda.
V čem přesně ho tedy ODS podle vás podcenila?
V tom, jak moc se dokáže obklopit lidmi, kteří to ministerstvo dokážou řídit. Také v tom, jakou bude mít ambici do některých věcí vstupovat. A to, že si John nakonec dokázal prosadit změny na postu policejního prezidenta, byla práce celé řady lidí v jeho okolí, kteří mu pomáhali legislativními analýzami a se vším možným. A ve spoustě lidí kolem bývalých hvězd ODS, jmenovitě Ivana Langera, to vyvolalo velké emoce. A to byl důvod, proč řada z nich nemá ráda Radka Johna a také mě. Vadilo jim odstřižení od té formální či neformální moci na vnitru.
Na funkci náměstka jste rezignoval v dubnu. Co teď děláte?
Od prvního června mi běží výpovědní lhůta a mám dva tři měsíce na to, abych si rozmyslel, co budu dělat. Teď se víc věnuju rodině a snažím se být nápomocen radou těm, kteří se mě ptají, jak ve stávající situaci emoce uklidnit.
A kdo se vás na to ptá?
Radek. Předsedou strany je Radek John.
Co mu radíte?
Vycházet v tuto chvíli z toho, že VV už ústupky udělaly, a proto trvat na tom, aby teď svůj slib rekonstrukce vlády naplnil i premiér. Především však sledovat a v jednání zohledňovat vnitřní situaci u politických partnerů. Ona žádná strana totiž není monolitní subjekt, názory a postoje se v čase také vyvíjejí.
A co budete dělat, když se do státní správy nevrátíte?
Zatím nevím, asi mi nezbude než se vrátit do soukromého sektoru. Už jsem dostal zajímavé nabídky, ale zatím jsem je odmítl.
A nabídl vám něco i Vít Bárta, případně ABL (bezpečnostní agentura, se kterou Moroz dříve spolupracoval a která patřila Vítu Bártovi, pozn. red.)?
Ne.
V minulosti jste sliboval, že se vaše matka vzdá co nejdříve funkce ve vaší bývalé bezpečnostní agentuře. Už se tak stalo?
Bezpečnostní byznys je hodně vázaný na důvěru k lidem, kteří v něm dělají. Musíte relativně dlouho seznamovat nového majitele s klienty, předat know-how a tak dále. Takže jsme se dohodli, že moje maminka tam zůstane jako jednatelka, než dojde ke předání klientů a než nový švýcarský majitel převezme účetnictví. Účetní rok mu ve Švýcarsku končí k 1. červnu, takže na příští týden připravujeme valnou hromadu a moje máma ve funkci skončí.