Vláda může podle premiéra Jana Fischera nadále počítat s podporou ODS, pokud bude kabinet bojovat s deficitem veřejných financí. Topolánek ale chce, aby se vláda k levicovým návrhům prohlubujícím schodek státního rozpočtu negativně vyjádřila.
Předseda ODS Topolánek se s premiérem Fischerem sešel na ranní schůzce. Fischer chtěl slyšet, zda má jeho vláda nadále podporu ODS, která do úřednického kabinetu nominovala část ministrů. Topolánek mu prý řekl, že ODS jeho kabinet bude nadále podporovat, "pokud se vláda bude chovat protideficitně".
K TÉMATU: Fischer: Uděláme vše pro udržení schodku 5,3 % HDP
Janota zůstává ve vládě. Vyhověl žádosti Fischera
Rozpočet prošel. Vyhrála ČSSD, učitelé a zemědělci
"Očekáváme proto, že vláda svým rozhodnutím zmrazí rozpočtové změny socialistů a komunistů a o jejich uvolnění se rozhodne až podle vývoje státního rozpočtu ve druhé polovině roku," zdůraznil předseda ODS po dopoledním jednání grémia.
Změny ve vládě?
Topolánek také řekl, že kdyby některý z členů vlády podporoval další levicové návrhy, které schodek údajně zvýší až o 20 miliard korun, nebude mít ODS problém s tím, že jej Fischer v kabinetu vystřídá.
Vláda by podle občanských demokratů měla odmítnout především návrhy na vyplacení takzvaných 13. důchodů, zrušení poplatků ve zdravotnictví a návrhy na změny v současné podobě nemocenské, včetně opětovného proplácení prvních tří dnů. Vláda by měla zaujmout negativní stanovisko i k zavedení šrotovného či novele služebního zákona.
Fischerova vláda se v pondělí rozhodla využít všech možností, aby schodek státního rozpočtu udržela na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Využít chce i dividendy ČEZ. Poslanci minulý týden schválili přes odpor ODS a TOP 09 v rozpočtu změny, které podle vlády skrytě navyšují dříve schválený schodek 163 miliard korun.
S výslednou podobou rozpočtu nebyl spokojen ani premiér Fischer a jeho ministr financí Eduard Janota, který dokonce zvažoval svůj odchod z vlády. Topolánek označil rozpočet po jeho schválení za děsivý a řekl, že vláda by měla zvážit svou další existenci.
Rozhodnou lednové schůze
Podle premiéra bude nyní velmi záležet na sněmovně, která na lednové schůzi může v dalších zákonech rozpočtový deficit ještě prohloubit. "Tam se bude odehrávat příběh o dokončení osudu Janotova balíčku. Shoda je na tom, aby balíček rozebrán nebyl," podotkl Fischer po schůzce s Topolánkem.
Má zájem na tom, aby vláda dokončila svůj mandát s podporou napříč politickým spektrem či alespoň stran, které stály u jejího vzniku. Tedy ČSSD, Strany zelených a právě ODS.
Foto: ČTK