ODS stojí za Nečasem, "trafiky" považuje za součást politiky

Domácí
14. 6. 2013 21:57
Premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Premiér Petr Nečas má i nadále podporu širšího vedení ODS. Po několikahodinovém jednání výkonné rady to řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Vedení se na tom shodlo poté, co byla obviněna Nečasova blízká spolupracovnice Jana Nagyová. Podle premiéra byl poměr hlasů v jeho prospěch zhruba dva ku jedné. Informace médií, že podle policie nechala Nagyová sledovat jeho ženu a další zaměstnance úřadu vlády Nečas nekomentoval s tím, že je to bizarní.

"Nedivím se tomu, nejsem tím zaskočen a nevidím to jako nějakou věc, kterou bych měl brát úkorně," komentoval předseda vlády a ODS fakt, že část členů výkonné rady se postavila proti jeho setrvání ve funkcích. Výsledek hlasování, kterého se neúčastnil, za dané situace vnímá jako "velmi slušnou podporu".

Nečas také naznačil, že by se mohl rozloučit se svými spolupracovníky, kteří jsou do skandálu zapleteni, tedy zřejmě i s Nagyovou. Odkázal na svůj projev ve Sněmovně a připomněl, že podobný krok má "některé akty", kdy například vedoucího úřadu vlády jmenuje a odvolává vláda, nikoliv osobně premiér. Šéf úřadu vlády Lubomír Poul je přitom jediný ze zadržených v souvislosti s kauzou, který nebyl z ničeho obviněn.

Výkonná rada se shodla také na tom, že respektuje právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování, které musí být podle ODS rychlé, nestranné a s konkrétními výsledky. Širší vedení strany nepovažuje politické dohody, na základě kterých bývalí poslanci ODS získali místa v některých státních firmách, za trestnou činnost.

"Znamenalo by to popření dosavadního fungování demokratického systému, který je na politických dohodách založen. Nevylučujeme však diskusi nad tím, jak tento model zlepšit," uvedla Němcová.

Ne všichni členové širšího vedení ODS ale za Nečasem stojí. Někteří z nich už před jednáním výkonné rady médiím řekli, že Nečas by měl odstoupit ze všech politických funkcí.

Nečas čelí politické krizi po rozsáhlé policejní akci, která kromě jiného znamenala zatčení jeho spolupracovnice Nagyové. Soud bude v sobotu rozhodovat o jejím vzetí do vazby. Nagyová čelí v jednom případě, který se týká kauzy tří někdejších rebelů za ODS, obvinění z podplácení právě kvůli tomu, že výměnou za odchod ze Sněmovny nabízela trojice posty ve firmách. Ve druhém případě je žena, které hrozí až pět let vězení, obviněna z organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli soukromému zájmu prý nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi kterými byla Nečasova manželka Radka, dále zaměstnankyně a řidič úřadu vlády, bez nutného zákonného souhlasu ministra obrany. Obviněni jsou také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a i další ze zpravodajců.

Opoziční strany jednoznačně žádají odchod premiéra a tím i pád celé vlády. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) uvedla, že její důvěra v Nečase klesá pod bod mrazu. Už v úterý by se mohla uskutečnit schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vyvolala ČSSD. TOP 09 čeká na další vývoj, otázkou je, jak se poslanci vládní strany zachovají v případě, že Nagyovou o víkendu soud vezme do vazby.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ