Odbojní poslanci z ODS a ze Strany zelených naznačují, že jejich hlasy nemá koalice jisté. Ve středu se rozhodne o tom, jestli se Paroubkovi podaří Topolánkův kabinet svrhnout. Už počtvrté.
Šéfovi opozice Jiřímu Paroubkovi stačí, aby ho vedle komunistů podpořilo pět "vládních" poslanců a Topolánek bude muset rezignovat. Čtyři "problémoví" členové dolní komory přitom zatím odmítli potvrdit, že může Topolánek s jejich hlasy počítat. Patří k nim tři rebelové z ODS - Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel - a poslankyně za zelené Věra Jakubková. Poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka, který v předvolební kampani kritizoval vládní refomry, slibuje věrnost.
Ostatní potenciálně "zranitelní " poslanci zatím mlčí. Na dotaz, jak bude hlasovat, nereagovala Olga Zubová ze Strany zelených ani bývalí členové klubu ČSSD Michal Pohanka, Miloš Melčák, Evžen Snítilý a Petr Wolf. Právě hlasy odpadlíků se Jiří Paroubek snaží získat - o víkendu přemohl svůj odpor a vyzval expremiéra Miloše Zemana, aby se vrátil do strany.
"Nejlepší řešení je úřednická vláda"
Překvapivá jsou vyjádření dnes už bývalých členů poslaneckého klubu ODS. Například Juraj Raninec, který opustil klub po kauze Morava, ještě nedávno říkal, že nebude pomáhat levici. Teď naznačuje, že by mu nejvíce vyhovoval úřednický kabinet.
"Pravděpodobně vládě nedůvěru nevyslovím, protože nechci zemi uvrhnout do nestability dva dny před předsednictvím. Sám bych ovšem preferoval dohodu stran napříč politickým spektrem o úřednické vládě, která by zemi vedla během předsednictví," řekl Raninec. O "úřednickém" řešení přitom mluví i Jiří Paroubek.
Ani hlasem poslance Jana Schwippela, který odešel z poslaneckého klubu ODS krátce po Ranincovi, si ODS nemůže být jistá. "Bude záležet na všem, co se nyní odehraje, zejména, zda vedení ODS bude na katastrofální volební porážku adekvátně reagovat. Nicméně pravděpodobnost, že bych přispěl k vyjádření nedůvěry, je poměrně nízká," řekl Schwippel.
Vlastimil Tlustý se odmítl vyjádřit. "Já nikomu na tuto otázku neodpovídám, takže neodpovím ani vám. Nemám žádnou povinnost," prohlásil Tlustý.
Další slabé místo má vláda ve Straně zelených. Poslankyně Věra Jakubková, která se dlouhodobě s kolegyní Olgou Zubovou vymezuje proti předsedovi strany Martinu Bursíkovi, se zatím nerozhodla, zda podpoří kabinet při středečním hlasování. "Rozhodnu se až ve středu, do té doby proběhne ještě řada jednání," řekla. Olga Zubová nebere telefon a nereaguje ani na sms dotazy.
Do sněmovny se nevrátí
Mirek Topolánek se může uklidňovat dvěma argumenty. Jednak tím, že poslanci nebudou chtít zemi destabilizovat před začátkem českého předsednictví v Radě Evropské unie. A také tím, že předčasné volby nejsou v zájmu poslanců-rebelů. Do sněmovny už se totiž většina z nich nejspíš po volbách nevrátí.
Co by se však stalo, pokud by Paroubek uspěl a poslanci by ministrům Topolánkova koaličního kabinetu skutečně vyslovili nedůvěru? Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by to oznámil prezidentovi. Vláda by pak měla podat demisi a zemi by čekaly předčasné volby. Hlavním hráčem by se ale mohl stát prezident. Ten musí demisi vlády přijmout, nicméně by mohl otálet s výběrem člověka, jehož by pověřil sestavením nového kabinetu. Topolánkova vláda v demisi by tak teoreticky mohla vládnout třeba až do termínu řádných voleb.
Jiří Paroubek by si přál, aby v případě, že Topolánkova vláda nezíská důvěru, vedla Česko vláda odborníků s podporou stran napříč politickým spektrem. Mimořádné volby by se mohly uskutečnit v termínu voleb do Evropského parlamentu. "Vláda odborníků by mohla zemi provést evropským předsednictvím," plánuje předseda ČSSD.
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková