Většina zákonodárců ODS podle předsedy Petra Fialy (ODS) nedorazí na Pražský hrad na připomenutí státního svátku 28. října. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory případu kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho půjde, svátek podle něj nepatří prezidentu Miloši Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že svou účast "zatím nezrušil".
Fiala sdělil, že se na Hrad nechystá. "Nebyl jsem tam ani loni," uvedl. Strana podle něj nikomu nebude nařizovat, jak se chovat. O vhodné reakci se ale ještě poradí na jednání poslaneckého klubu. "Už teď je ale jasné, že většina našich zákonodárců se akce na Hradě nezúčastní," dodal Fiala.
Hamáček pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. "Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné," napsal. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných, jeho kontrasignace premiérem a i případného škrtání.
Na hradní ceremonii nepřijde ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě, jsem se ceremonie neúčastnil ani jednou. První 28. říjen byl krátce po lánském puči a od té doby jsem tam nikdy nešel, protože s tou nemravností, která se tam odehrává, nechci mít nic společného," řekl serveru Echo24.cz.
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v pátek řekl, že ho prezident Zeman vyzval, aby zrušil plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tuto informaci pro Radiožurnál popřel. Brady uvedl, že Hrad ho o vyznamenání informoval. V aktuálním seznamu vyznamenaných ale i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hamáček České televizi řekl, že pokud by se Hermanova slova potvrdila, svou neúčast na Hradě by "velmi zvažoval".
Kalousek uvedl, že jeho názory na výkon funkce prezidenta jsou dostatečně známé a nemusí je demonstrovat žádnými gesty: "Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží." Jde o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) oslavy bojkotovat také nebude. "To rozhodnutí nechápu a hrozně moc mě mrzí. O panu Bradym už jsem dávno slyšela a ráda bych ho poznala osobně. Ale bojkotovat oslavy Dne české státnosti kvůli tomu nebudu," uvedla na dotaz serveru Echo24.cz.
Někteří politici KDU-ČSL, včetně Hermana a ministra zemědělství Mariana Jurečky, plánují 28. října zamířit na alternativní akci, kterou organizuje na Staroměstském náměstí místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN). Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek sdělil, že svou potvrzenou účast "zatím nezrušil".
Jiří Brady přežil holocaust, jeho rodinu Němci vyvraždili Jiří (George) Brady se narodil 9. února 1928 v Novém Městě na Moravě. - Po německé okupaci byli jeho rodiče kvůli židovskému původu zatčeni a deportováni do koncentračního tábora. Oba byli zavražděni v Osvětimi. Jiří Brady žil po zatčení rodičů spolu s o tři roky mladší sestrou Hanou nějakou dobu v rodině strýce Ludvíka, který nebyl zatčen, jelikož nebyl židovského původu. - Na základě knihy vznikla za Bradyho spolupráce také divadelní hra určená hlavně dětem a mládeži, kterou torontské divadlo představilo v Kanadě i v USA. |