Ovčáček Hermanova slova popřel. Gazdík chce oslavu mimo Hrad

Domácí
22. 10. 2016 15:00
Ministr kultury Daniel Herman s duchovním vůdcem dalajlamou.
Ministr kultury Daniel Herman s duchovním vůdcem dalajlamou.

Většina zákonodárců ODS podle předsedy Petra Fialy (ODS) nedorazí na Pražský hrad na připomenutí státního svátku 28. října. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad i navzdory případu kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho půjde, svátek podle něj nepatří prezidentu Miloši Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že svou účast "zatím nezrušil".

Fiala sdělil, že se na Hrad nechystá. "Nebyl jsem tam ani loni," uvedl. Strana podle něj nikomu nebude nařizovat, jak se chovat. O vhodné reakci se ale ještě poradí na jednání poslaneckého klubu. "Už teď je ale jasné, že většina našich zákonodárců se akce na Hradě nezúčastní," dodal Fiala.

Hamáček pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. "Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné," napsal. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných, jeho kontrasignace premiérem a i případného škrtání.

Na hradní ceremonii nepřijde ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě, jsem se ceremonie neúčastnil ani jednou. První 28. říjen byl krátce po lánském puči a od té doby jsem tam nikdy nešel, protože s tou nemravností, která se tam odehrává, nechci mít nic společného," řekl serveru Echo24.cz.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v pátek řekl, že ho prezident Zeman vyzval, aby zrušil plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tuto informaci pro Radiožurnál popřel. Brady uvedl, že Hrad ho o vyznamenání informoval. V aktuálním seznamu vyznamenaných ale i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hamáček České televizi řekl, že pokud by se Hermanova slova potvrdila, svou neúčast na Hradě by "velmi zvažoval".

Kalousek uvedl, že jeho názory na výkon funkce prezidenta jsou dostatečně známé a nemusí je demonstrovat žádnými gesty: "Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží." Jde o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) oslavy bojkotovat také nebude. "To rozhodnutí nechápu a hrozně moc mě mrzí. O panu Bradym už jsem dávno slyšela a ráda bych ho poznala osobně. Ale bojkotovat oslavy Dne české státnosti kvůli tomu nebudu," uvedla na dotaz serveru Echo24.cz.

Někteří politici KDU-ČSL, včetně Hermana a ministra zemědělství Mariana Jurečky, plánují 28. října zamířit na alternativní akci, kterou organizuje na Staroměstském náměstí místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN). Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek sdělil, že svou potvrzenou účast "zatím nezrušil".

Jiří Brady přežil holocaust, jeho rodinu Němci vyvraždili

Jiří (George) Brady se narodil 9. února 1928 v Novém Městě na Moravě.

- Po německé okupaci byli jeho rodiče kvůli židovskému původu zatčeni a deportováni do koncentračního tábora. Oba byli zavražděni v Osvětimi. Jiří Brady žil po zatčení rodičů spolu s o tři roky mladší sestrou Hanou nějakou dobu v rodině strýce Ludvíka, který nebyl zatčen, jelikož nebyl židovského původu.
- V roce 1942 byli sourozenci deportováni do Terezína. Odsud byli na podzim 1944 převezeni do Osvětimi. Brady byl při selekci vybrán na práci a poslán do pobočného tábora Gliwice. Na závěr války se mu podařilo uprchnout z pochodu smrti. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře.
- V roce 1949 emigroval do Kanady. Zde založil úspěšnou instalatérskou firmu a vypracoval se ve váženého podnikatele. Oženil se a narodili se mu tři synové a dcera. Žije v Torontu.
- Jiří Brady se významně angažoval v pomoci krajanům - emigrantům. Také celý život přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holocaustu.
- Po pádu komunistického režimu v Československu zorganizoval sbírku na tiskárnu pro Lidové noviny. Je také jedním ze zakládajících členů Česko-kanadské obchodní komory.
- Brady se angažuje v projektu Hanin kufřík, který bývá srovnáván s příběhem Anny Frankové. V roce 1999 byl do muzea holocaustu v Tokiu převezen z Osvětimi kufřík Hany Bradyové. Ředitelka muzea Fumiko Išiokaová začala pátrat po jeho historii, zjistila, komu kufřík patřil, spojila se s Bradym, na něhož sehnala adresu s pomocí terezínského památníku a pražského Židovského muzea. Na základě pátrání vznikla v Japonsku v roce 2001 putovní výstavu o životním příběhu Hany Bradyové. Následně vyšla kniha Karen Levineové Hanin kufřík - Příběh dívky, která se nevrátila. Kniha vypráví příběh sourozenců na základě vzpomínek Bradyho a zjištění Išiokaové. České vydání knihy je doplněno o úvod, který napsal Jiří Brady.

- Na základě knihy vznikla za Bradyho spolupráce také divadelní hra určená hlavně dětem a mládeži, kterou torontské divadlo představilo v Kanadě i v USA.
- Po kanadských i severoamerických městech hojně cestuje také Brady a čtenářům Hanina kufříku vypráví, co zažil. Dostává stovky dopisů na téma holocaustu, často s dotazy od dětí.
- Příběh Hany Bradyové zná díky knize, která byla přeložena do 35 jazyků, takřka celý svět. "Jen doma, v České republice, jako by zapadl," uvedl v rozhovoru v roce 2006 Brady.
- Brady se také významně podílel na vydání anglické verze knihy Je mojí vlastí hradba ghett?. Kniha o časopisu VEDEM, ilegálně vydávaném třináctiletými až patnáctiletými chlapci v Terezíně v letech 1942 až 1944, vypovídá nejen o osudech autorů, ale také o životě za hradbami ghetta. Kniha byla oceněna v New Yorku Prestižní národní cenou za nejlepší publikaci o holocaustu.
- Brady za svoji činnost obdržel řadu vyznamenání, například v Kanadě nejvyšší civilní vyznamenání ontarijské provincie Order of Ontario a v Německu Spolkový kříž za celoživotní úsilí týkající se obrany lidských práv a svobod.
- Český Senát navrhl Bradyho na státní vyznamenání již v červnu 2013. V srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna, a to na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Návrh, kterému prezident Miloš Zeman nevyhověl, zákonodárci neúspěšně opakovali i v roce 2014 a také tento  rok. Letos Hrad Bradyho o jeho vyznamenání informoval a podle ministra kultury Daniela Hermana bylo jeho jménu na seznamu vyznamenaných. Nyní tam již není. Ministr Herman, Bradyho synovec (otec Jiřího Bradyho Karel měl bratra Viktora, jehož dcera je Hermanovou matkou), považuje za důvod to, že se přes protest prezidenta Zemana sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Autor: ČTK Foto: archiv , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ