Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ke sporu s prezidentem Milošem Zemanem donutili jeho poradci, řekl v pondělí Českému rozhlasu Plus hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda vlády podle něj ani o svých výrocích vnitřně přesvědčen není. Sobotka si již zřejmě uvědomil, že jeho vystoupení nebylo příliš šťastné, řekl také Českému rozhlasu Radiožurnál. Navíc podle mluvčího Ovčáčka nikdo nepochybil při prohlídce reprezentačních prostor Pražského hradu, na kterou přijeli příznivci Miloše Zemana za Stranu práv občanů (SPO).
Sobotka Zemana zkritizoval za to, že během oslav svátku 17. listopadu stál na Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu. Jeho "útok" byl podle Ovčáčka promyšlený a plánovaný. Odvolává se na vyjádření poradce premiéra Oty Novotného v médiích. "Co je velmi zásadní a velmi smutné, je, to že poradci pana premiéra, a to bych považoval za vrchol neloajality, veřejně prohlašují, že oni ho k tomu dokopali, když použiju expresivní termín," řekl Ovčáček. Poznamenal, že Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza "nutili premiéra", aby to "tomu zlému Zemanovi nandal".
Špidla Ovčáčkova tvrzení odmítl. "Premiér je mimořádně silná politická osobnost a rozhoduje se sám," sdělil Českému rozhlasu.
Ovčáček v pondělí také Radiožurnálu řekl, že by premiér suverénní země neměl svým poradcům tolik podléhat. Jejich dlouhodobou snahou podle něj bylo Zemana a Sobotku rozdělit. "Myslím, že se jim to nepodaří," poznamenal Ovčáček.
Diskuse o migraci mezi Zemanem a Sobotkou bude podle mluvčího pokračovat i nadále, protože prezident má zcela odlišný názor než Sobotka. Nebude prý ale už v osobní rovině. Očekává, že na schůzce nejvyšších ústavních činitelů v polovině prosince se o sporu budou bavit jen na okraj.
Zeman podle Ovčáčka své vystoupení jako chybu nevnímá. Důležité prý pro něj je, že vystoupil před lidmi, kteří se na Albertově sešli. S extremistickými názory představitele Bloku proti islámu Martina Konvičky Zeman podle mluvčího nesouhlasí. "Pan prezident svou účastí delegitimizuje taková hnutí. Jestli někdo napomáhá nárůstu extremismu, tak to jsou politici, kteří odmítají slyšet, co říká veřejnost," řekl Ovčáček.
Na otázku, zda by se Zeman, který svou přítomnost vedle Konvičky hájil tím, že není cenzor, postavil i vedle předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, Ovčáček řekl, že si to nemyslí. Vandas je podle něj zcela nepřijatelná osoba. O Konvičkovi hradní mluvčí prohlásil, že je obětí svých výroků, kterých nyní trpce lituje.
Ovčáček dříve na twitteru o premiérovi napsal, že si "definitivně vybral" a není hlasem národa, nýbrž hlasem médií. V pondělí k tomu řekl, že tím podle svého názoru nepřekročil rámec svých kompetencí. Se Zemanem prý vždy o tématech debatuje a jeho názory poté interpretuje. Nesmí prý překročit Zemanův "názorový rámec", ale protože spolu téměř stoprocentně názorově souzní, nikdy se mu to ještě nestalo a ani nepředpokládá, že by se to stalo v budoucnosti.
Prohlídka z Osvětiman
Při nedávné prohlídce Pražského hradu zorganizované pro příznivce prezidenta Miloše Zemana žádná policejní pravidla porušena nebyla. Prohlídku reprezentačních prostor s občerstvením připravila 17. listopadu Strana práv občanů (SPO) ve spolupráci s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem pro lidi z Osvětiman, kteří se zúčastnili na Albertově demonstrace na Zemanovu podporu.
"Policie postupovala podle svých vlastních regulí. Žádné pochybení policie nebylo. Postupovala standardně, profesionálně," řekl Ovčáček.
Lidi z Mynářových rodných Osvětiman a ze Zlína na demonstraci na Albertov pozvala SPO. Zaplatila jim cestu dvěma autobusy. Ty následně z Albertova projely bez jakékoli kontroly do garáží Pražského hradu. Lidé si prohlédli běžně nepřístupné prostory, aniž museli projít bezpečnostními rámy. Někteří také usedli během prohlídky do historických křesel. Podle Ovčáčka na ně po celou dobu dohlížel pracovník hradní ochranky. Hrad pro ně připravil občerstvení včetně vína.
Podobných prohlídek se konalo na Hradě v minulosti asi 150, řekl Ovčáček. Kancelář prezidenta republiky plánuje již delší dobu širší zpřístupnění jinak běžně veřejnosti uzavřených hradních prostor například pro školní exkurze. Pro ně ale podle Ovčáčka podobné občerstvení nechystá. Nabídne prý především myšlenkové občerstvení.