Kontroverzní zákon
Ovládne Babiš miliardy pojišťoven? Zbývá poslední krok
31.01.2016 13:40 Původní zpráva
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je o další kousek blíže ke kontrole až patnácti miliard korun, jimiž disponují zdravotní pojišťovny. Rozhodující budou hlasy ČSSD.
Zdravotní pojišťovny a opozice bijí na poplach. Do závěrečného čtení v Poslanecké sněmovně putuje zákon, který všem sedmi pojišťovnám nařizuje, aby převedly své peníze z komerčních bank do banky centrální. Novelu připravilo ministerstvo financí, které tak mimo jiné získá možnost kontroly nad patnácti miliardami korun, jež pojišťovny na svých účtech opatrují. Podrobný dohled nad transakcemi získá i sám Andrej Babiš - oligarcha, majitel vlivných médií a v tomto případě zejména osoba podnikající ve zdravotnictví. Střetu zájmů se už zalekli i sněmovní zdravotničtí experti. Odborný poslanecký výbor raději navrhl smést část zákona ze stolu. Babiš má ale zatím navrch. Šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) mu totiž překvapivě ustoupil.
Lékaři: nepřijatelné
Vládní návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech dostanou k závěrečnému posouzení poslanci během následujících týdnů. Druhým čtením prošel, mela se předpokládá až u toho třetího. Že jde o kontroverzní normu, značí i to, jak s ní bylo naloženo ve výboru pro zdravotnictví.
"Naše stanovisko bylo poměrně jednoznačné. Nevidíme důvod, proč by ministerstvo financí mělo vidět do všech operací zdravotních pojišťoven, pokud má každá taková instituce své kontrolní mechanismy, vedení a správní rady," zdůvodnil TÝDNU místopředseda výboru a lékař Jaroslav Krákora (ČSSD). "Působí to na nás jako pokus o zestátnění zdravotního pojištění a na tom se nechceme podílet," doplňuje ho kolega Jiří Koskuba (ČSSD).
Pomohl jiný výbor
Lékaři, kteří sedí za socialisty ve sněmovně, se kloní k zachování současné právní úpravy a znát to bylo na výsledku hlasování. Ačkoli je Babišův návrh vládní, a formálně za ním tedy stojí všechny tři strany vládní koalice, partneři z ČSSD a KDU-ČSL ho nepodpořili. Ruku pro nezvedl ani žádný zástupce opozice a zákonodárci ANO tak zůstali prakticky osamoceni.
V tu chvíli to vypadalo, že Andrej Babiš v závěru legislativního procesu pohoří. Houževnatý miliardář to ale nevzdal. Po bleskovém vyjednávání si získal podporu výboru vlivnějšího - rozpočtového. Tady už koalice hlasovala jako jeden muž a návrh podpořila. Pokud zákon nakonec projde i na plénu sněmovny, čekají nás podle jeho kritiků zlé časy.
Podle ministerstva financí není čeho se bát, krok prý jen pomůže českému rozpočtu. "Zapojením dalších disponibilních peněžních prostředků dosáhneme lepšího řízení státního dluhu, včetně prostoru pro jeho další snižování," řekla TÝDNU Kateřina Vaidišová z resortního oddělení vnějších vztahů a komunikace. Ani Babiš pak prý nebude všemocný. "Ministerstvo financí nebude moci kontrolovat zadávané platební příkazy," dodává Vaidišová. O žádnou revoluci údajně nejde, již dnes jsou pod ČNB vedeny účty například příspěvkových organizací, státních fondů a Národního fondu, Regionálních rad regionů soudržnosti či veřejných vysokých škol.
Oslabení Němečka
Kritiky ale Babišovy argumenty neobměkčily. Výrazného oslabení by se podle nich z hlediska pravomocí dočkalo zejména ministerstvo zdravotnictví, které pojišťovny podle současné právní úpravy dozoruje. Tady se ale oligarchovi podařil husarský kousek. Zatímco ještě nedávno Svatopluk Němeček (ČSSD), ministr zdravotnictví a Babišův nejméně oblíbený kolega z vlády, hovořil o transferu peněz z komerčních bank do centrální jako o "velmi rizikovém projektu", teď dost ubral. "Podle současného návrhu by nemělo dojít k významnějšímu zásahu do suverenity pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví bude požadovat, aby byl chod celého systému ministerstvem financí a ČNB garantován," uvedla Němečkova mluvčí Štěpánka Čechová. Opoziční ODS má ale jasno: "Jde o snahu ministerstva financí řídit ministerstvo zdravotnictví," nechal se slyšet poslanec Bohuslav Svoboda.
U kompetenčních válek mezi resorty to ale nekončí. Nelze nezmínit fakt, že ministr financí je v současnosti i podnikatelem ve zdravotnictví a možný přehled o finančních operacích pojišťoven by mu dal velkou výhodu oproti konkurenci. Na tuto skutečnost upozorňují i členové zdravotnického výboru.
"Z mého pohledu jde v tomto případě o nezpochybnitelný střet zájmů pana ministra," uvádí poslanec Koskuba. Ministerstvo financí na otázku TÝDNE týkající se střetu zájmu svého šéfa neodpovědělo.
* Jaké důsledky bude mít převod peněz pod ČNB pro klienty pojišťoven?
* O jaké benefity přijdeme?
* Jsme o krok blíž zestátnění zdravotnictví?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.