Pan Evropa. Sobotkův muž číslo jedna

Domácí
13. 12. 2016
Tomáš Prouza a Bohuslav Sobotka.
Tomáš Prouza a Bohuslav Sobotka.

Brzy se pravděpodobně stane novým volebním manažerem ČSSD, mluví se o něm i jako o lídrovi pražské kandidátky. Kdo je ale jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (43)? Úspěšný byznysmen, krotitel dluhů i stoupající hvězda, která má socialisty vytáhnout z nejhoršího. Některým navzdory.

Ve své kanceláři v přízemí Úřadu vlády odbavuje jednu schůzku za druhou. Přímo proti dveřím stojí kyvadlové hodiny, na zdi za psacím stolem visí desítky kartiček z nejrůznějších summitů. A bič. "Pokud dostanu na starost kampaň, možná ho budu muset ze zdi sundat," vtipkuje Prouza.

V současné době je jedním z klíčových lidí kolem předsedy ČSSD a vlády Bohuslava Sobotky. Mluví spolu téměř denně. Konzultují agendu a premiérova stanoviska k evropské politice, už brzy na něho navíc zřejmě Sobotka vsadí vše i na stranické úrovni. Chce totiž z Prouzy udělat šéfa kampaně před zlomovými sněmovními volbami. V socdem to vyvolává různé vášně, někteří Sobotkovo rozhodnutí vítají, jiní mají řadu výhrad. Prouza je podle nich příliš nový a neznámý. Premiérova důvěra ve státního tajemníka je ale málem bezvýhradná. A rodila se roky.

Z byznysu k ministrovi

Spolupráce obou mužů začala již před více než deseti lety. V roce 2004 si Sobotka, tehdy jako ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly, hledal nového náměstka. Mezi oslovenými byl právě i Prouza, spoluzakladatel úspěšného finančního serveru Peníze.cz, ale třeba i ekonomický editor měsíčníku Prague Tribune.

Prouza o pár měsíců dříve svůj server prodal a rozhodoval se, co dál. Zájmu z ministerstva však nevěnoval příliš pozornosti. Tedy až do chvíle, kdy mu zazvonil telefon. "Volal mi Sobotkův sekretariát a nabízel schůzku na další den ráno," vypráví Prouza. Ten měl vše, co Sobotka v tu chvíli potřeboval - rozuměl financím, byl mladý a komunikativní, a hlavně uměl anglicky.

Pro tehdejší přestárlý tým náměstků, kteří za sebe často museli do Bruselu posílat anglicky mluvící podřízené, mělo jít o jasnou vzpruhu a novou krev. Prouza si přes noc sepsal pár základních bodů k rozhovoru a vyrazil na ministerstvo. O pár hodin později si se Sobotkou plácli.

V resortu spolu vydrželi až do konce vlády sociálních demokratů a Prouza se mimo jiné stal prvním "panem euro", tedy člověkem, který měl koordinovat přechod Česka na společnou evropskou měnu.

Po angažmá na ministerstvu se jejich cesty rozešly. Zatímco Sobotka se věnoval stranickému životu v ČSSD, Prouza si zkusil třeba práci klientského ombudsmana v Poštovní spořitelně a především spoluzaložil poradenskou společnost Partners. Po letech se také znovu dostal do kontaktu s médii, když spolupracoval s Českou televizí na pořadu Krotitelé dluhů, který řešil zadlužení a nezodpovědné hospodaření s penězi v českých domácnostech.

Linka z Washingtonu

Ani to ale mladému ekonomovi nestačilo, a protože rád poslouchá klasickou hudbu a chodí na operu, přidal si členství ve správní radě Pražské komorní filharmonie, jíž rok také předsedal.

Hlavně se ale v únoru 2007 stal expertem Světové banky pro oblast finančních služeb a regulace, v pražské pobočce působil přes pět let v týmu pro Evropu a střední Asii. V listopadu 2012 se pak už jako seniorní expert Světové banky posunul přímo do Washingtonu D. C., kde získal zatím největší zkušenosti, když pracoval na reformě dohledu nad finančním sektorem v Estonsku, Lotyšsku nebo na Ukrajině.

A právě ve Washingtonu ho začátkem roku 2014 zastihla další nabídka od Bohuslava Sobotky, tehdy už coby nastupujícího premiéra, který si ekonoma vybral jako nového státního tajemníka pro evropské záležitosti. "V době, kdy přišla nabídka stát se státním tajemníkem, jsme zrovna s manželkou řešili, zda zůstat ve Spojených státech. Naše dvojčata totiž měla před nástupem na základní školu, a pokud by začala studovat ve Washingtonu, zůstali bychom tam nejméně dalších deset let," vysvětluje TÝDNU Prouza a dodává: "Angažovat se v české politice pro mě byla výzva a velkou roli samozřejmě sehrálo to, že s nabídkou přišel právě Bohuslav Sobotka."

Také tentokrát byly Sobotkovy pohnutky obdobné jako v roce 2004. Nový premiér chtěl svůj kabinet prezentovat jako silně proevropský a zlepšit českou pozici u partnerů v Bruselu. K něčemu takovému potřeboval vzdělaného a jazykově vybaveného člověka s evropským rozhledem. Prouza, který vystudoval mezinárodní obchod, diplomacii a žurnalistiku a měl zkušenosti ze Světové banky, se Sobotkovi hodil dokonale. Premiér navíc se svou špatnou angličtinou potřeboval mít po ruce někoho, na koho se při neformálních jednáních na Evropských radách bude moci stoprocentně spolehnout. Staronová spolupráce mohla pokračovat.

* Jaké bylo Prouzovo působení v ČSSD?

* Jak ho vidí ostatní straníci?

* Proč si ho Sobotka vybral?

* Je vhodným kandidátem?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY A CELÝ TEXT NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Filip NachtmannFoto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné