Pane prezidente Zemane, konejte už! zní z ČSSD

Domácí
6. 1. 2014 13:12
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Až šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka prezidentu Miloši Zemanovi doručí podepsanou koaliční smlouvu a nominace na ministry, měla by ho hlava státu neprodleně jmenovat premiérem. Uvedla to místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková po pondělním jednání grémia strany, které se vedle vzniku koaliční vlády zabývalo i výběrem lídra do jarních evropských voleb.

"Já si myslím, že jakmile pan předseda Sobotka skutečně doručí podepsanou koaliční smlouvu a i ten návrh nominací na ministry, tak pan prezident by měl neprodleně už ho jmenovat premiérem, protože pokud to pan prezident bude ještě oddalovat, tak to bude on, kdo bude zdržovat ustavení nové vlády, na kterou celá země čeká," nechala se slyšet Gajdůšková, podle níž je třeba řešit řadu problémů, například v resortu práce a sociálních věcí.

Sobotka, který v pondělí spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepíše koaliční smlouvu, by měl jeden z originálních dokumentů Zemanovi přinést v tomto týdnu. Termín schůzky zatím není podle Hradu i ČSSD stanoven. Sobotka již dříve vyjádřil očekávání, že ho Zeman do funkce jmenuje začátkem ledna.

Zatím naposledy navštívil předseda sociální demokracie hlavu státu v pátek, kdy mu představil předběžné nominace na ministry. Podle členů nejužšího vedení ČSSD nebylo jednání s prezidentem tak konfrontační, jak spekulují některá média. "Je možné, že pan prezident se k některým jménům vyjádřil možná s větším nebo menším pochopením, ale z informace pana předsedy jsem rozhodně nenabyl dojmu, že by tam došlo k nějakému střetu," uvedl šéf stranických poslanců Roman Sklenák.

Pocit, že by s nominacemi měl Zeman velký problém, nemá po dnešním grémiu ani místopředseda ČSSD Milan Chovanec, podle něhož Sobotka s prezidentem rozebral určitou strategii, která bude mít nějaké "podpůrné kroky". O co jde, upřesnit nechtěl.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Sobotka již dříve uvedl, že pokud by Zeman některé kandidáty bez vážných důvodů odmítl jmenovat, bude si za nimi koalice stát. Připomněl také možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Spekulace o tom, že o jejím podání uvažuje Senát, dnes popřel šéf horní komory Milan Štěch. "Zatím se nic nezvažuje, to jsou spíše dohady médií. My věříme, že se to obejde bez nějakých následných kroků," řekl.

Vedle otázek souvisejících s příští vládou nejužší vedení ČSSD probíralo i přípravu strategie, rozpočtu a kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Podle některých členů grémia by Sobotka jméno lídra pro tyto volby mohl oznámit již během pondělí. V minulosti se ve straně v souvislosti s vedením kandidátky hovořilo především o senátoru Jiřím Dienstbierovi a expremiérovi Vladimíru Špidlovi.

Dienstbier je však kandidátem na ministerský post a Špidla má příštímu premiérovi dělat šéfporadce. "To vidím v tuto chvíli komplikované, protože by bylo obtížně zřejmě slučitelné jeho působení ve vládě s rolí lídra kandidátky do Evropského parlamentu," řekl Sobotka k možnosti, že by Dienstbier vedl kandidátku jako ministr. Později věc označil za téměř vyloučenou.

Možnou kandidaturu Špidly Sobotka komentovat nechtěl. Další diskuse o evropských volbách se podle šéfa ČSSD povede na pátečním grémiu, kandidátku pak bude definitivně schvalovat únorový ústřední výkonný výbor.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ