Paroubek a Topolánek: Neshodneme se, leda na dětech
03.01.2010 14:20 Původní zpráva
Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek v prvním letošním televizním duelu ukázali, že jejich smysl pro bonmoty nezná mezí. A také potvrdili, že supervolební rok nebude ve znamení změn ústavy. Volit se bude stejně jako minule, kdy nastal povolební pat s vytvořením vlády. Nejsme schopni se domluvit na změnách, přiznali lídři.
Změny ústavy, které by zajistily silnější pozici budoucí vládě, nebude podle nich parlament do voleb schopen přijmout, protože největší strany mají rozdílné představy. Opět proto hrozí stojedničková většina a pády vlád před koncem volebního období.
"Volební systém se v dohledné době nebude měnit, nebudeme schopni se na tom dohodnout," připustil Paroubek i Topolánek. Topolánek, který pojmenoval návrh ČSSD na zvýšení počtu volebních krajů jako "ďáblovo kopýtko", zároveň zkritizoval prezidenta Václava Klause, který podle něj vyzývá obě strany, aby vytvořily velkou koalici.
Naposled to podle něj vyřkl v novoročním projevu, když volal po silné vládě. "Je to povýšení formy nad obsah. Prezidentu Klausovi by se toto řešení dlouhodobě líbilo nejvíc. Je to řešení, které preferuje velký byznys, země se rozparceluje, ale ne všechny dohody jsou úspěšné. Například ta mnichovská je dokladem. Nenecháme se do toho dotlačit," odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi Topolánek.
Silná vláda je podle něj možná jen dvojí: "Buď vláda ČSSD s komunisty, a nebo velká koalice," vyjmenoval Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Politici souhlasí s Klausem. Paroubek přidal vinárnu
Klaus chválil Fischera. Co bude za sto let, patří sci-fi
Jiří Paroubek naopak Klausův projev hájil. "Nepodezíral bych pana prezidenta, že chce někoho tlačit do nějaké koalice. Bylo mi ho líto, když jsem slyšel některé komentáře, které ho démonizovaly," řekl a popřel, že by socialisté plánovali levicovou koalici. "Vývoj preferencí zatím ukazuje, že ČSSD by byla schopna vytvořit silnou vládu. Vylučovali jsme, že to bude s KSČM, budeme hledat jiné řešení," odmítl Paroubek.
Bonmoty z obou stran
Lídři se v televizní debatě předháněli v tvorbě bonmotů. Topolánek se snažil svého soka z ČSSD nejprve pozlobit tím, že nadhodil možnou koalici se stranou Miloše Zemana. "S Kalouskem, Bursíkem, Svobodou, Zemanem jsem schopen se dohodnout, s vedením ČSSD ne," řekl k budoucím povolebním rozhovorům. Když Paroubek nereagoval dost ostře, nazval práci ministra vnitra Martina Peciny, kterého do úřednické vlády jmenovala ČSSD, jako Pecinovu guerillu (partyzánský záškodnický boj). A dodal: "Pecina skutečně je vůdcem, který vede skupinu ministrů ČSSD a je velmi agresivní."
To předsedu ČSSD rozesmálo na dlouhé minuty. A bonmot pak i v jiné souvislosti sám zopakoval. "Mně se to hrozně líbí, když někdo hovoří v expresivních výrazech, je to něco tvůrčího," komentoval pak zvesela Paroubek. Sám přitom několikrát naopak počastoval Topolánkova někdejšího strážce financí Miroslava Kalouska spojením "nejlepší ministr na světě".
Když mu moderátor připomněl, že opakovaný vtip už není vtipem, odvětil: "Je potřeba, aby si to ještě pan Kalousek užil. Je to naposled." Lehké pobouření v jeho tváři ale přišlo ve chvíli, kdy se Topolánek rozhovořil o kauze pražského magistrátu s kartou Opencard jako o "dvojitém J - Janoušek, Jansta". Právník Jansta je spojován s ČSSD. "Jsem zvědavý, jak tento případ bude pan Pecina šetřit. Není to nic stranického, takto fungují některé zakázky v Praze," řekl Topolánek.
Oba předsedové si nakonec popřáli vzájemně do nového supervolebního roku. Topolánek Paroubkovi například, aby měl čas na výchovu dítěte. "Čímž nechci být jízlivý a říkat, že o volbách toho času bude mít více," dodal.
Paroubek na oplátku popřál lídrovi ODS: "Klid a rodinnou pohodu, což je základ pro dobrý pracovní výkon. A toho štěstí trošku méně."
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.