Předseda ČSSD Jiří Paroubek dal vládě kvůli krizi ultimátum do 18. února. Pokud do té doby nepředloží opatření k jejímu zmírnění, pak začne jednat on. Vládě zkusí ve sněmovně vyslovit nedůvěru. Česko se podle Paroubka řítí do nekontrolovatelné krize a vláda to ignoruje.
"Ministr financí Miroslav Kalousek by měl podat demisi," doplnil svého šéfa ekonomický expert ČSSD Jiří Havel. Jako důvod uvedl, že ještě v polovině prosince ve sněmovně spolu s rozpočtem hájil téměř pětiprocentní růst HDP.
Vše o krizi v Česku najdete ZDE
Už koncem ledna Paroubek řekl, že hlavním důvodem k vyslovení nedůvěry kabinetu bude, když vláda nepředloží sněmovně uspokojivý scénář, který by dopadům krize bránil. V pondělí Paroubek připomněl, že se prognózy hospodářského vývoje od prosince, kdy Kalousek ve sněmovně prosadil zákon o státním rozpočtu odvozený od růstu HDP 4,8 procenta, snížily o sedm procent. "Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, blízký ODS, dokonce hovoří o možném dvojciferném propadu HDP," dodal.
Vláda také podle Paroubka přehlíží rychlý růst počtu lidí bez práce, kterých jen v lednu přibylo 63 tisíc a nyní je už možné hovořit o 400tisícové armádě nezaměstnaných. Havel podotkl, že přes hrozící růst nezaměstnanosti vláda škrtá hlavně v sociálních fondech, které budou beztak kvůli krizi minimálně naplňovány, ačkoliv z nich bude potřeba čerpat daleko víc peněz než v minulosti.
Připomněl, že vláda také počítá ve svých materiálech se zavedením školného na vysokých školách. "Jestliže se bude proti krizi bojovat bílou knihou o vysokém školství, pak se stane Česko první zemí na světě, která bude proti krizi bojovat zaváděním školného," dodal.
NERV přijde s návrhy 16. února
Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministři mají dokončit práci na protikrizových opatřeních v neděli a v pondělí 16. února o nich rozhodne vláda. Pak je premiér představí poslancům. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit spotřební daň na alkohol a cigarety a naopak snížit o jedno procento platby zdravotního pojištění. Dalším opatřením má být návrat takzvaného švarcsystému, který spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tutéž práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze na zdravotním a sociálním pojištění.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda zvažuje návrat švarcsystému
NERV doporučuje zavést slevu i na sociálním pojištění, podporu dopravy v regionech a usilovat o co nejvíce peněz z Evropské unie pro regiony. Dále navrhuje soubor opatření na podporu podnikání, exportu či ekologických a infrastrukturních výdajů. Cílem je oživení ekonomiky.
Foto: Karel Šanda, ČTK