ČSSD chce hlasovat o nedůvěře vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) už před druhým kolem senátních voleb. Rádiu Impuls to řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Původně vedení ČSSD v září rozhodlo, že hlasování o nedůvěře vyvolá až po podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev.
Krajské volby a první kolo voleb do Senátu se konají 17. a 18. října, druhé kolo voleb do Senátu 24. a 25. října. Podle zástupců vlády však ČSSD tímto postupem jen odvádí pozornost od vlastních problémů.
"Bude to určitě mezi prvním a druhým kolem senátních voleb, na to může vzít vládní koalice jed, že to tak uděláme," upřesnil nyní Paroubek termín. ČSSD podle něj záleží nejen na výsledcích voleb, ale také na tom, aby tato vláda skončila. Poslanecká sněmovna zahájí říjnovou schůzi v úterý 21. října.
"Pan premiér se připravuje na nadcházející Evropskou radu a řeší mnohem zásadnější věci, jako je třeba stávka zemědělců, takže ho tyto předvolební manipulativní postoje ČSSD, vedené snahou odvrátit pozornost od svých vlastních problémů, nezajímají," sdělila tisková mluvčí vlády Jana Bartošová.
ČTĚTE TAKÉ: Raninec: Nepomůžu levici, s důvěrou vládě uvidím
Podle místopředsedy ODS a ministra vnitra Ivana Langera vede ČSSD zbabělou kampaň, kdy před krajskými volbami nedokáže hovořit o krajských tématech, a tak veřejnosti podsouvá témata jiná. "Stejným projevem zbabělosti je ono hlasování o nedůvěře. Chtějí odpoutat pozornost od problémů, které veřejnost má," řekl Langer.
Předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík poznamenal, že Paroubek vytváří napětí, které se přenáší do celé společnosti. "Přitom si neuvědomuje, že je země ani ne tři měsíce před předsednictvím EU. Pro vlastní pozici v ČSSD mu nečiní problém vystavovat republiku napětí a nestabilitě. Jeho netrpělivost a nestátotvornost jsou bohužel projevy nezodpovědnosti," uvedl Bursík.
Sociální demokraté již dříve uvedli, že považují nadcházející volby za referendum o Topolánkově vládě. Tvrdili, že nechají rozhodnutí na voličích a podle něj se po volbách zařídí. Zdůvodňovali tak odklad hlasování o nedůvěře až na dobu po volbách.
Významnější jsou jako referendum občanů o vládě podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha krajské volby. Pro druhé kolo senátních voleb bude podle něj naopak důležité, jak se při hlasování o nedůvěře zachovají někteří poslanci vládní koalice při hlasování o nedůvěře. Sociální demokraté počítají s tím, že by se k nim a komunistům mohli přidat někteří z nespokojených tří poslanců ODS, dvou poslankyň zelených a některý poslanec lidové strany.
Komunistům hlasování o nedůvěře kabinetu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb vůbec nevadí. "Já jsem byl naopak pro to, aby se o nedůvěře hlasovalo už na zářijové schůzi," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Dodal, že komunisti důvěru v koaliční kabinet nemají, proto sociální demokraty podpoří.
"Zřejmě mají spočítanou těsnou většinu a obávají se, že by ji mohli po případném neúspěchu ve druhém kole senátních voleb ztratit," uvedl politolog Zdeněk Zbořil. "Není to vhodné, hlasovat by se mělo po volbách," soudí politolog Tomáš Lebeda. Je zřejmé, že tak chtějí ovlivnit výsledek druhého kola senátních voleb, dodal. "Očekávají dobrý výsledek krajských voleb a naopak nepřesvědčivé výsledky druhého kola voleb senátních," tak si postup ČSSD vysvětluje politolog Bohumil Doležal.
Foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková