Podle očekávání se to ČSSD zase nepovedlo. Pokus opozice vyprovodit ze Strakovy akademie vládu Mirka Topolánka nevyšel. Socialistům se nepovedlo zlomit na svou stranu nikoho z koaličních rebelů, hlasovali s nimi jenom komunisti.
Premiér Mirek Topolánek po hlasování řekl, že jeho výsledek očekával a že ho nijak nepřekvapil. Budeme si muset zvyknout na to, že vláda má takto křehkou podporu a že to bude opozice standardně testovat, na tom není nic zvláštního," prohlásil premiér. Hlasování o nedůvěře kabinetu se podle něj stalo tak trochu koloritem a jen bere čas na práci.
Vládu podpořili i Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, rebelové, kteří se v úterý postavili proti návrhu zákona o církevních restitucích v podobě, jak jej předložila vláda. "S hlasováním o nedůvěře to nesouvisí," tvrdili shodně už před hlasováním.
Přeběhlíci z ČSSD však byli nejednotní. Zatímco nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka vládu podpořili, Evžen Snítilý, který v prezidentské volbě podpořil Václava Klause, hlasoval s ČSSD. Pro nedůvěru se tak vyslovilo 98 poslanců.
V tomto volebním období se ČSSD pokusila sesadit vládu už potřetí. Ve dvousetčlenné dolní komoře je pro vyslovení nedůvěry potřeba nejméně 101 hlas. Sociální demokracie a komunisti jich mají dohromady jen 97.
K TÉMATU: Vláda potřetí odolává pokusu o sesazení
Foto: ČTK