Sociální demokracie trvá na nedělní dohodě s lídry stran končící vládní koalice o překlenovacím úřednickém kabinetu. Po dnešním zasedání politického grémia ČSSD to novinářům řekl předseda strany Jiří Paroubek. Dodal, že nevidí důvod nepokračovat v dohodě, kterou s ním v neděli předsedové vládních stran podepsali.
Vedení sociální demokracie podle Paroubka rozhodlo, že se chce strana pohybovat na jejím půdorysu, protože ji považuje za "čestné, kompromisní a rychlé řešení vládní krize". Odmítl spekulace, zda by ČSSD šla do velké koalice s ODS, kdyby se na tvorbě úřednické vlády odmítli lidovci a zelení podílet. Poznamenal, že ODS ještě se svými koaličními partnery jedná.
ČTĚTE TAKÉ: Malé strany končí dohodu. ODS se tváří, že to nevidí
Usnesení ODS k jednání o nové vládě
Usnesení lidovců a zelených k jednání o nové vládě
"Máme zájem na rychlém řešení krize, na rychlém vytvoření úřednické vlády, předčasných volbách, na dohodě na nich, máme zájem na tom, aby tato vláda skončila 9. května," shrnul Paroubek hlavní požadavky své strany. Další jednání s koalicí označil za bezpředmětná. Nyní prý podle něj jde jen o konečné doladění smlouvy.
Paroubek bude informovat Klause
Paroubek také uvedl, že vývoj situace konzultuje s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. O aktuální situaci hodlá také informovat prezidenta Václava Klause. Ten už dal najevo, že považuje za přijatelnou nedělní dohodu i předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera jako kandidáta na premiéra.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Fischer? Znám. Toto jméno mě nenapadlo
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který spolu s Paroubkem a místopředsedou Bohuslavem Sobotkou s koalicí jednal, považuje postoj lidovců, kteří se od dohody částečně distancovali, za průhledný trik. "Jde jim jen o to udržet se co nejdéle ve vládě," řekl. Koncem června, kdy se uzavře české předsednictví EU, by tvrdili, že může tato vláda pokračovat až do předčasných voleb, dodal.
Širší vedení KDU-ČSL v pondělí rozhodlo, že se lidovci nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády. Nedělní dohodu s ODS, ČSSD a SZ sice úplně ze stolu neshodili, ale uvedli, že o podpoře úřednické vlády rozhodnou až podle jejího programu a složení. KDU-ČSL trvá na tom, že nejlepším řešením vládní krize by bylo, kdyby vláda v demisi dokončila předsednictví. Platnost dohody pak v reakci na rozhodnutí lidovců zpochybnili i zelení.
Širší vedení ODS ji naopak schválilo.
ČTĚTE TAKÉ: ODS podpoří letní vládu. Lidovci ne, zelení chtějí jednat
Bursík věří, že lidovci změní názor
Stanovisko KDU-ČSL Mirek Topolánek částečně připsal i situaci ve straně před volbou nového předsedy. Po jednání výkonné rady řekl novinářům, že je třeba oběma menším koaličním stranám dát ještě čas. Také Paroubek dnes řekl, že sociální demokraté dávají přednost zapojení všech demokratických stran do řešení vládní krize.
Foto: ČTK