Jiří Paroubek vyzval starosty a hejtmany zvolené za sociální demokracii, aby nežádali stát o vrácení odvedeného sociálního pojištění. Totéž by podle něj měli udělat i předsedové ostatních stran. Některá města dala najevo, že chtějí využít chyby v zákoně a požadují od státu desítky milionů korun za pojistné odvedené v první polovině roku 2007.
V právní úpravě chyběla od ledna do června 2007 věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává. Ze zavinění chyby se navzájem obviňují ODS a ČSSD. Podle některých médií by chyba v zákoně mohla přijít Česko na více než 100 miliard korun. Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo nedávné rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem.
ČTĚTE TAKÉ: Firmy by mohly kvůli chybě v zákonu vysoudit miliardy
Česko může přijít o 130 miliard. ČSSD viní Topolánka
Ve sporu o pojistné mezi státem a firmou Ježek software, která si chyby v zákoně všimla a odmítla pojistné platit, rozhodl soud ve prospěch firmy. Rozhodnutí bude ještě v lednu nebo únoru přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Pokud ale verdikt potvrdí, otevřou se dveře pro vracení pojistného i dalším žadatelům.
K žádosti o vrácení odvodů se rozhodla některá města, jiné samosprávy tuto možnost zvažují. Paroubek ale takové jednání odsoudil. "Především od starostů a primátorů ODS to považuji za absurdní, neboť to byl právě Petr Nečas (místopředseda ODS) , který ignoroval stanovisko Legislativní rady vlády a zvolil řešení, které je nyní příčinou problémů," tvrdil. Úprava vznikla v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí vedl Zdeněk Škromach (ČSSD).
Novelu zákoníku předložil Škromach v červnu 2005, chybu neobsahovala, zdůraznil Paroubek. Nedostatek se do ní prý dostal při listopadovém jednání ve sněmovním sociálním výboru, tvrdí šéf socialistů. Tomuto výboru od července 2004 do června 2006 předsedal sociální demokrat Jaroslav Krákora.
Ministerstvo podle Paroubka o problému vědělo. Opravit ho ještě za Škromacha nestihlo, připravilo ale novelu. V září 2006 se změnila vláda a problém zdědil Nečas, který zvolil místo změny zákona vládní nařízení. Tento postup podle něj připravili odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí a ČSSD ho tehdy nezpochybňovala a hlasovala pro něj.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík