Partyzán Nečas a politika mafie

Domácí
23. 11. 2011 15:28
Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas.

Petr Nečas (ODS) sepsul odboráře, protože se podle něj pozdě, post factum, hlásí k boji proti korupci. Premiér doslova řekl: "Jsou to protikorupční partyzáni z konce dubna 1945, kdy bylo jasné, jak válka dopadne."

Haló, haló, tak pan předseda ODS už ví, jak válka dopadne? A posmívá se odborářským předákům? To je hodně zvláštní. Ne že by se odboráři dosud nějak zvlášť proti uplácení angažovali, ale proč by se nemohli přidat? Úplatky štvou (skoro) každého v této zemi, dokonce i ty, kteří je musejí dávat, aby uspěli v "soutěžích" o státní zakázky. Nechme ale bossy odborů stranou, o ně nejde. Jde o Nečasův výrok, jeho vidění.

Podle něj jsme s korupcí ve stejném stadiu, jako byla válka s Hitlerem v dubnu 1945. To by znamenalo, že korupce je u nás poražena, že Nečasova pravda a poctivost, Nečas-partyzán, vyhrál nad lží a nepoctivostí. Bože, to říká pár dní poté, co jmenoval člověka blízkého "hlubockému knížeti" ministrem průmyslu a obchodu! Z dobře informovaných zdrojů ale zároveň slyšíte, jak tento nový člen kabinetu minulou sobotu s muži, jimž se u nás říká kmotři a kteří jeho jmenování u premiérových lidí prosadili, slavil ministrování na své chatě! Tohle je ten duben 1945 české korupce? Není to náhodou úplně naopak, neprožíváme duben 1945 boje PROTI korupci? Jeho konec?

Jiný příklad – Praha, rozpad koalice ODS-ČSSD. To snad má být taky "vítězství nad korupcí"? Když se znalci pražské byznys-politiky jednohlasně shodují, že muž s přízviskem kmotr (Tomáš Hrdlička) nebyl spokojen s tím, jak Bohuslav Svoboda vede hlavní město? Že má jít o zakázku na likvidaci pražských odpadků během dalších deseti let, kterou magistrát odhadl na 13 miliard, ale nejlevnější nabídka byla o víc než tři miliardy vyšší? Takže bychom, my Pražané, vysolili nějakým "podnikatelům" další tři a více miliard jen tak? Proboha, kde Nečas žije? Kdo ho krmí informacemi? Co nám to chce nabulíkovat?

Realita ji jiná: dnes se z politiky a zakázek stává mafiánská záležitost. Jak jde o víc peněz, hned se o ně kmotři chtějí dělit. A kvůli tomu klidně svrhnou (přes své lidi samozřejmě) primátora matky měst.

Kmotři si myslí, že jim to tu patří, že jim politici patří, že mají zem v hrsti. My nejsme v dubnu 1945, my jsme na začátku partyzánského hnutí. Nečas není partyzán a nikdy nebyl partyzán. Se vší úctou.

Autor: Martin FendrychFoto: ČTK

Další čtení

Cyril Höschl

Zemřel známý psychiatr Cyril Höschl. Pomohl psychiatrii jako málokdo

Domácí
22. 4. 2025
Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ