Vicepremiérka Karolína Peake připravuje pro vládu materiál, který prodlouží lhůty pro skartaci materiálů někdejší České konsolidační agentury. Uvedla, že tento krok by měl pomoci odstranit riziko nevyšetření některých korupčních kauz z minulosti.
Peake také oznámila, že příští týden v úterý se opět sejdou někteří ministři, aby diskutovali o českém postupu v případu vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).
V roce 2012 začne platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z počátku 90. let. "Toto riziko vnímám velmi silně," uvedla Peake. Proto také navrhla prodloužení skartační lhůty materiálů České konsolidační agentury (ČKA). Právě v této agentuře, která zanikla v roce 2007, byly podle Peake uloženy dokumenty, v nichž by bylo možné najít řadu důkazů o údajně zmanipulovaných privatizacích.
Přímé prodloužení promlčecí lhůty u odpovídajících trestných činů podle Peake stojí za "rychlou odbornou analýzu", vicepremiérka však nechtěla být konkrétnější.
"Pokud by vláda vážně myslela svůj protikorupční charakter, tak by takovou lhůtu prodloužila, protože některé věci evidentně nejsou dokončeny," prohlásil v pořadu ČT Otázky Václava Moravce předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip.
Peake také uvedla, že i v souvislosti s končícími promlčecími lhůtami už žádala premiéra Petra Nečase, aby se odpovědní ministři opět sešli nad některými konkrétními kauzami a jejich procesním průběhem. "Nikoliv proto, abychom do nich jakkoliv zasahovali, ale proto, abychom se ujistili, že právní prostředí, které zde je a které můžeme nějak legislativně měnit, poskytuje všechny prostředky a lhůty pro to, aby tyto kauzy došetřeny být mohly a nevyzněly do ztracena," řekla vicepremiérka. Už na konci loňského roku podobné setkání žádala, nakonec zainteresovaná část vlády diskutovala jen o konkrétním případu MUS.