Karolína Peake odchází z Věcí veřejných a chystá se založit novou politickou platformu. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ chce do tohoto uskupení, jež má podporovat koalici, vstoupit celkem deset véčkařů. Podporu Peake vyjádřili například už ministr dopravy Pavel Dobeš, místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová, poslanci Viktor Paggio, Jiří Rusnok a Lenka Andrýsová či ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Prezident Václav Klaus očekává další otřesy v politice. Předseda VV Radek John, který je na služební cestě ve Varšavě, označil odchod poslanců za "Sarajevo".
"Zřejmě se k ní přidá víc poslanců," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Petr Rusnok, jenž je dlouhodobě považován za spojence Peake. A dnes sdělil, že její krok dopředu předpokládal a že ho schvaluje. Vicepremiérka s ním své postoje konzultovala.
Pro ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského bylo oznámení Peake překvapením. "Karolína Peake pro mě byla přirozenou následovnicí Radka Johna. V tutu chvíli, kdy ze strany odchází, tam nevidím žádného člověka, který by mohl vzbudit důvěru voličů, a proto budu její krok následovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Poslední kapkou v jejím radikálním kroku podle Jankovského nejspíš bylo páteční grémium, kde se projednávalo mimo jiné i vyloučení ministra Pavla Dobeše ze strany. "Nebylo to úplně šťastné jednání, ta atmosféra nebyla přátelská a konstruktivní."
John: Opakuje se Sarajevo
Předseda Věcí veřejných Radek John je nyní na pracovní cestě ve Varšavě. Situaci komentoval s tím, že je v šoku. "Opakuje se Sarajevo. Odpadlíci využili mé cesty do Varšavy, o které dlouhodobě věděli, a za mými zády vyhlásili platformu funkcí a postů. Nápadně mi to připomíná zkušenost, kterou získala KDU-ČSL, když ji opustili funkcionáři se svými posty a založili si novou platformu - TOP 09," vzkázal John a dodal, že po lidské stránce je pro něj situace velkým zklamáním, protože mnohé z odejitých považoval za své velmi blízké spolupracovníky a přátele.
"Pro mě se nic nemění, hájení programu VV spolu se zájmy voličů nevzdám. Jsem rád za většinovou podporu regionů a podpůrné odezvy mnohých poslanců. Poslanecký klub se sejde co nejdříve a celou věc bude řešit s rozvahou," nastínil dále Radek John budoucí postup strany.
Schwarzenberg: Je to odvážná žena
Pro premiéra Petra Nečase je odchod vicepremiérky Karolíny Peake ze strany Věci veřejné a její plán založit novou platformu novinkou. Důležitá pro něj je jasná vládní většina ve sněmovně. "Ke koalici patří ten, kdo deklaruje, že podporuje tuto vládu a tento vládní program," prohlásil Nečas krátce poté, co přistál v Praze po dvou dnech cesty do Albánie a Makedonie. Podotkl, že mu není nic známo o tom, že by Peake nyní nepatřila ke koalici a nechtěla podporovat vládu.
Karel Schwarzenberg řekl, že se zprávu o rozhodnutí Karolíny Peake dozvěděl 20 minut před jejím prohlášením. "Je to odvážná žena," řekl Právu.
Naopak místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová se do své kolegyně z vedení Věcích veřejných s vervou pustila. "Je to dno mezilidských vztahů, které jsem v politice zažila," uvedla v ČT Klasnová s tím, že se k nové platformě rozhodně nepřidá. Takových lidí je podle ní ve VV spousta. "Cítím podporu v členské základně i v poslaneckém klubu," uvedla Klasnová.
Josef Dobeš: Je to pokračování loňského puče
Podle Josefa Dobeše Karolínu Peake k odchodu přimělo to, že ztrácela vliv v grémiu, kde jsou kromě vedení strany a poslaneckého klubu zastoupeny i kraje. Grémium například ministry VV zavázalo nepřistoupit na škrty navrhované ministrem financí Kalouskem nebo podat demise kvůli špatným vztahům v koalici. Ministři VV včetně Peake se ale rozhodnutím stranického orgánu neřídili. Proto se Dobeš před měsícem rozhodl na svoji funkci rezignovat. "Karolína Peake se nemohla přenést přes to, že byla přehlasována, a opakovaně rozhodnutí grémia porušovala."
Dobeš se domnívá, že jde o pokračování loňského puče, který započala Kristýna Kočí. "Do VV jsem Peake přivedl já a ona si na straně udělala kariéru. A v ní chce pokračovat ve vládě," odsuzuje jednání své kolegyně Dobeš.
Politickou scénu nečeká klidné období. Rozhodnutí vicepremiérky Peake podle prezidenta Václava Klause vyvolá další otřesy v české politice. "Pro mne je to nečekané sdělení, které vyvolá další otřesy na politické scéně," uvedl. Poté připomenul svá slova z nedávné doby: "Buď to se dohodnete a budete mít evidentní většinu v parlamentu, nebo okamžitě předčasné volby. Na tom já nemám co měnit."
ODS a TOP 09 mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 93 hlasů, k nejtěsnější možné většině tedy potřebují alespoň osm poslanců.
Poslední kapka byly demise
Na nejmenší vládní straně Peake vadí politika destrukce. Poslední kapkou, kvůli níž se rozhodla opustit Věci veřejné, byla poslední vládní krize, kdy strana vyhrožovala demisemi, které nakonec ani nepodala.
"Můj odchod nesouvisí se soudem s Vítem Bártou. Nesouhlasím se směřováním strany. Zakládám novou politickou platformu. O svém dalším setrvání ve vládě budu nejdříve hovořit s premiérem Nečasem. Je to rozhodnutí konečné a nezvratné," řekla novinářům vicepremiérka, která byla v minulosti členkou ODS.
"Tím hlavním zlomem bylo rozhodnutí vyvolat vládní krizi z nepochopitelných důvodů pro koaliční partnery, tak pro veřejnost, tak pro mě samotnou. Nesouhlasila jsem s postupem, nepodařilo se mi můj postup prosadit a vyvozuji z toho důsledky," řekla Peake.
Vicepremiérce se při odpoledním vystoupení třásl hlas a přiznala, že v posledních dnech mnoho nejedla a nespala.
Bárta o ničem nevěděl
Asistentka poslance Víta Bárty on-line deníku TÝDEN.CZ řekla, že Bárta o rozhodnutí Peake odejít z klubu nevěděl. "Rozhodně to spolu nekonzultovali," uvedla.
Poslanec VV Jiří Štětina uvedl: "Jsem nestraník a člověk, který šel k VV kvůli programu. Když to padne, tak prostě půjdu do důchodu. Mrzí mě to. Podle mě je to pokračování pokusu o rozkol strany, který zvenčí nevyšel. Proto se ho někdo rozhodl dotáhnout zevnitř," tvrdí Štětina.
Kalousek: Je to statečná žena
TOP 09 je připravena spolupracovat s Peake. "Znám Karolínu Peake jako velmi slušného člověka a obdivuji její odvahu, že se distancovala od praktik Víta Bárty a jeho politického stylu. Přeji jí úspěch, aby tu odvahu zúročila," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Pokud skupina kolem Peake bude chtít podporovat vládu, "tak samozřejmě, že budeme rádi", poznamenal Gazdík.
Také na prvního místopředsedu TOP 09, ministra financí Miroslava Kalouska, prý vystoupení Peake zapůsobilo "mimořádně sympaticky". "Bylo jasné, že tady byly překročeny určité hranice, a řada slušných lidí, minimálně tedy paní první místopředsedkyně, se chtěla distancovat od dosavadního politického stylu Věcí veřejných," řekl Kalousek v ČT, přičemž Peake označil za "statečnou ženu".
ODS reaguje opatrněji
Místopředseda ODS, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil reagoval opatrněji. Má totiž obavy, z nestabilní vlády opírající se jen o těsnou většinu poslanců. "My jsme ve vládě, abychom dokončili reformy, a k tomu potřebujeme více než 102 či 102 poslanců," uvedl Pospíšil.
Místopředseda občanských demokratů prohlásil v ČRo, že "pokud VV nepřestanou, vláda skončí".
Dobeš: Je to ukázka přeběhlictví
Krok Peake se naopak vůbec nezamlouvá exministrovi školství Josefu Dobešovi. "Je to typická ukázka přeběhlictví. Karolína Peake odchází v době, kdy se loď Věci veřejné potápí, a to velmi odsuzuji," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Dobeš. Podle něj by měla odcházející místopředsedkyně strany rezignovat na svoji vládní funkci, popřípadě by ji měl odvolat premiér Petr Nečas (ODS).
"Karolína Peake bezpochyby přesvědčí dostatečný počet poslanců včetně obou ministrů (Pavla Dobeše z dopravy a Kamila Jankovského z ministerstva pro místní rozvoj - pozn.red.). Teď se snaží tvářit, jako nová, čistá politička, ale ona byla ve Věcech veřejných roky a roky souhlasila s politikou Víta Bárty a podporovala ho," připomněl Dobeš, který před šesti lety Karolínu Peake do strany přivedl.