Pendler Fischer skládá vládu z Hrzánského paláce
14.04.2009 12:49 Původní zpráva Aktualizováno 14.04. 18:21
Novopečený premiér Jan Fischer začal úřadovat. Svoji letní vládu skládá v Hrzánském paláci, který se nachází na Hradčanech na půl cesty mezi sídlem prezidenta a budovou ministerstva zahraničí. Mezitím už socialisté začali sbírat podpisy svých poslanců pro podporu Fischerova kabinetu.
Lidovci naopak vyhlásili, že nesouhlasí s návrhem na rozpuštění Poslanecké sněmovny, který dnes schválila vláda. Chtějí jiný zákon.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda posvětila rozpuštění sněmovny. Volby 9. a 10. října
Jelikož Jan Fischer zatím do konce dubna zůstává šéfem Českého statistického úřadu, bude pendlovat mezi pražskými Strašnicemi, kde sídlí ČSÚ, a Hradčany. Dnes před 15. hodinou za ním do Hrzánského paláce přijel šéf ODS Mirek Topolánek. Zdržel se zhruba hodinu. Při odjezdu žádné prohlášení neposkytl.
Ještě předtím, v poledne, se Fischer na Hradě sešel s prezidentem Václavem Klausem. Jako první o tom informoval server iDnes.cz. Klaus chce, aby ve vládě zůstal dosavadní šéf financí Miroslav Kalousek. "Přál bych si, aby byl ponechaný ve vládě jeden jediný ministr a tím je ministr financí Kalousek. Já bych mu svoji důvěru stoprocentně dal, věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku," řekl pak odpoledne v rozhovoru pro MF DNES Klaus.
Zítra má Fischer jednat s předsedou socialistů Jiřím Paroubkem a šéfy dalších demokratických parlamentních stran. "V tomto čase o jménech určitě licitovat nebudeme," řekl Fischer. "Budeme mluvit o nominacích, budeme o nich vyjednávat s tím, že nezastírám, že poslední odpovědnost bude na mně," dodal.
Po setkání s Topolánkem už Fischer s novináři nemluvil a poslal za sebe mluvčího ČSÚ Romana Proroka. Ten řekl to, co už všichni věděli: že se Fischer setkal s premiérem v demisi a že se chce co nejdříve seznámit s prioritami klíčových resortů. "Proto chce hovořit s některými odstupujícími ministry, a to zejména s těmi, kteří odpovídají za agendu související s českým předsednictvím radě Evropy," prohlásil Fischerův mluvčí.
Rozhovory o podobě vlády zahájí Fischer ve středu, setká se proto znovu s šéfem ODS Topolánkem a pozvánku do Hrzánského paláce už dostali i předsedové ČSSD, SZ a KDU-ČSL.
Pecina: Fischer mi dosud nevolal
Jiří Paroubek tvrdí, že na jednání o jménech je času dost. „Zatím jsme mu nepředložili žádný seznam, předpokládám, že s ním budu jednat během krátké doby, tento týden. .
Jaká jména si pro Fischera připravil, odmítl Paroubek říci. "To uvidíte," reagoval stručně. "Uvedl jsem zatím jen jedno jméno a to je Jan Kohout. To je myslím záruka kvality," dodal. S dosavadním náměstkem ministra zahraničí Kohoutem se počítá na místo šéfa české diplomacie.
Šéf antimonopolního úřadu, který má být patrně ministrem vnitra, tvrdí, že zatím nabídku vládního angažmá nedostal. "Pan Fischer mi dosud nezavolal, uvidíme, jestli se ozve," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer premiérem. Klaus mu požehnal, poslanci podepisují
Nová vláda: Pecina povede vnitro, Kohout zahraničí
ČSSD sbírá podpisy
Socialisté se v úterý dopoledne mimořádně sešli v poslaneckém klubu, kde začali podepisovat listinu na podporu budoucí vlády. "Obrátili se na nás kolegové z jiných stran, abychom dali poslancům možnost k podpoře. Někteří členové našeho klubu už připojili své podpisy," řekl šéf sněmovní frakce ČSSD Bohuslav Sobotka. Účast v poslaneckém klubu však byla podprůměrná, většinu poslanců ještě podepisování čeká.
Jako první se na listinu pro podporu překlenovací letní vlády podepsal sám Paroubek. Tvrdí, že pro ostatní poslance ČSSD to nebude povinnost. "To je věc každého poslance, listinu na podporu vlády budeme podepisovat postupně," řekl.
Lidovci dělají trable
Hlavy dohromady dali v úterý i poslanci za KDU-ČSL. Klub, v němž to minulý týden kvůli rozdílným názorům na podporu budoucího kabinetu vřelo, však jednal převážně o zákonu na rozpuštění sněmovny. Verze ústavního zákona, kterou v úterý ráno schválila vláda, se většině lidovců nelíbí. Podpoří jiný.
"Drtivá většina poslanců podporuje senátní návrh. Ten, který schválila vláda, je neústavní," řekl po jednání předseda strany Jiří Čunek. S předčasnými volbami v navrženém termínu, tedy 9. a 10. října, souhlasí, ale chce k nim dojít jinými cestami.
Lidovci se domnívají, že není v pořádku zanést změnu jen pro dnešní politickou krizi. "Pokud se má změnit ústavní pořádek, pak nikoliv jednorázovým aktem, ale jednou provždy," řekl ministr pro místní rozvoj v demisi Cyril Svoboda. Podle něj by se měla do ústavy dostat formulace, že pokud bude jakékoliv vládě vyjádřena nedůvěra, stačí pak pro rozpuštění sněmovny nadpoloviční většina poslanců. Podobný názor má i socialista Lubomír Zaorálek.
Vláda však lidovecké hlasy k rozpuštění sněmovny zákonem, který schválila, nepotřebuje. Má jich dost v řadách ODS, ČSSD a zelených.
Foto: Reuters, Robert Sedmík, Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.