Pět důvodů, proč by volby mohly být <span>už letos</span>

Domácí
25. 3. 2009 10:00
V krizi má prezident velmi široké pravomoci.
V krizi má prezident velmi široké pravomoci.

V krizi má prezident velmi široké pravomoci.Sněmovna odpojila prakticky už neživou vládu Mirka Topolánka od přístrojů a téměř neomezeným pánem příštích dnů, týdnů a zřejmě i měsíců se teď stává prezident Václav Klaus.

Ústava, která jinak definuje českého prezidenta jako funkcionáře víceméně symbolického a ceremoniálního, mu v krizových okamžicích dává do rukou velmi široké pravomoci. V situaci vyslovení nedůvěry vládě a její demise ústava hlavu státu v jejích dalších krocích svazuje minimálně - a proto jsou v tuto chvíli otevřené prakticky všechny možnosti. Některé více, jiné méně.

Co se tedy v následujících dnech může stát?

Klaus pověří Topolánka sestavením nové vlády
Předseda ODS by dostal už třetí šanci za sebou a nabízely by se mu v podstatě dvě cesty. Za prvé - zopakovat půdorys dosavadní vlády s KDU-ČSL a Stranou zelených. Za druhé - pokusit se o dohodu s ČSSD, buď na velké koalici, nebo toleranci menšinové vlády ODS.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
                        Jakubková: Premiér nechtěl přistoupit na moje návrhy
                        Tlustého vyloučili z klubu, čeká ho i vyhazov z ODS

V tuto chvíli se jeví jako velmi nepravděpodobné, že by některá z těchto cest mohla být úspěšná. Topolánek by musel buď umravnit všechny své přeběhlíky a rebely, nebo přimět socialisty k řešení, které vůbec není v jejich zájmu. Na variantu další vlády Mirka Topolánka od počátku tlačí ODS, ovšem Klaus jí určitě nefandí.

Klaus pověří jiného politika z ODS
ODS se sice odvolává na ústavní zvyklosti (v minulém volebním období dostali třikrát po sobě šanci premiéři z ČSSD), Klaus by však jistě našel dost argumentů, proč Topolánka nepověřit potřetí, když už dvakrát pohořel. Pak by pravděpodobně dostal šanci jiný politik z nejsilnější strany. Mohl by to být předsedův rival Pavel Bém nebo i jiný, méně vyhraněný politik (například Evžen Tošenovský). Ten by se pokusil spíše asi o dohodu s ČSSD. Zatím ale ODS trvá na pověření konkrétně Mirka Topolánka - a pokud by Klaus silově pověřil někoho jiného, znamenalo by to otevřenou válku v nejsilnější straně.



Klaus pověří politika ČSSD
Nepříliš pravděpodobná varianta. Ovšem Klaus dal posun názoru na ČSSD najevo již návštěvou jejího víkendového sjezdu. A tuto volbu by mohl ospravedlnit tím, že ODS už ve dvou pokusech selhala a hlasování o nedůvěře ukázalo, že potřebnou podporou ve sněmovně nyní disponuje právě ČSSD. V této variantě by nemusel být pověřeným přímo Jiří Paroubek, ale i někdo z druhé linie, nebo dokonce bývalý předseda Miloš Zeman. Ani člověk z okruhu ČSSD by však asi nesehnal ve sněmovně většinu, protože tábor 101 poslanců proti Topolánkovi je hodně různorodý.

Vznikne úřednická vláda s nepolitickým premiérem
V krajním případě by mohl vládu sestavovat dokonce i Miloš Zeman.Podobně jako Václav Havel v roce 1997 může Klaus najít respektovanou nepolitickou osobnost, která sestaví úřednický nebo poloúřednický kabinet, s nímž dovládne do - zřejmě předčasných - voleb. Zatím tuto variantu podporuje ČSSD, a naopak ODS je ostře proti. Ovšem další týdny mohou přinést posun v názorech, případně by mohla dočasná vláda podmíněnou většinu ve sněmovně posbírat i navzdory ODS. Tato varianta maximalizuje prezidentův vliv: teoreticky by Klaus mohl sestavit tým svých oblíbenců, a i kdyby taková vláda nedostala důvěru, nechal by ji dovládnout až do června 2010.



Topolánkova vláda v demisi dovládne do voleb
Je velmi pravděpodobné, že se ve sněmovně nenajde jakákoli smysluplná vládní většina - a země pak bude směřovat k volbám, zřejmě předčasným. Topolánkova vláda v demisi zůstane dál ve funkci a místo hledání nového premiéra se rozběhne volební kampaň. Tato varianta může nastat v dohodě s prezidentem i proti jeho vůli: stačí, aby se na ní dohodli šéfové dvou velkých stran a ústavním zákonem zkrátili volební období. Volby by se pak mohly konat v krajním případě už koncem léta, spíše ale na podzim. Teoreticky by vláda v demisi mohla dovládnout až do řádného termínu voleb v červnu 2010, ale to už by byl hodně volný výklad ústavy.

Foto: Jan Schejbal, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ