Slovo pamětníka
Pithart: Zeman? Lže, lže a lže!
21.02.2014 06:21 Původní zpráva
Prezidentu Miloši Zemanovi se nedá věřit, prohlásil bývalý český premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Má podle něj nadměrnou potřebu triumfovat. "Po těch deseti letech na Vysočině se to samozřejmě všechno zhoršilo, protože když zalezete na deset let do nory a chodí za vámi pouze pochlebníci, tu a tam velvyslanec velmoci a lidé, kteří vás přesvědčují, že máte být hlavou státu, tak musíte zblbnout, i kdybyste byl na začátku normální," prohlásil Pithart v rozhovoru pro časopis Demokratický střed, v němž hodnotil porevoluční české prezidenty.
Na počátku měl prý přitom Pithart v Zemana důvěru, a to i poté, co se v roce 1998 dohodl s ODS na opoziční smlouvě. Zeman podle něj v tu dobu nabízel KDU-ČSL do budoucna blok křesťanských a sociálních demokratů. "Zeman nás pořád ujišťoval, že opoziční smlouva je dočasná a perspektivu má naše spojenectví. A pak se stala věc, která mě úplně vyvedla z míry. V roce 2000 byly volby do Senátu a já koukám, že Šlouf kandiduje v mém volebním obvodě," konstatoval Pithart. Zeptal se prý proto Zemana, proč proti němu Šlouf kandiduje. "A on: 'A víš, že já jsem se to dozvěděl z novin? No, skutečně!' Většinu kandidátů nepřijel osobně podpořit, ale v mém obvodě byl dvakrát. Nakonec jsem ty volby vyhrál, ale od té doby já jsem věděl, že lže, lže a lže! A že se tím baví," dodal Pithart.
Nesnesitelný Klaus
Podobně kritický postoj zaujímá Pithart i k bývalému prezidentu Václavu Klausovi, na kterém mu vadí arogantní chování. To prý mohlo nepřímo být i příčinou smrti bývalého předsedy lidovců Josefa Luxe. Usuzuje tak na základě historky, kterou mu Lux vyprávěl. "Je schůze vlády, většinu hlasování vyhrává předseda, ale někdy v nějakých drobnostech se stane, že je přehlasován. Stalo se a všichni už věděli, co bude. Klaus odchází od stolu pryč, pak chodí po chodbách, všichni čekají, až se vrátí do jednací místnosti," vypráví Pithart.
Schůze vlády prý však normálně pokračovala, někdo mluvil do mikrofonu. "V tu chvíli se Klaus k Luxovi obrátil a začal mu strašně sprostě nadávat. Lux nebyl schopen přede mnou ta slova zopakovat, jak se červenal," říká Pithart. "Domnívám se, že Lux se v tom boji vyčerpával do dna. Víte, jak to je s tou psychosomatikou, tohle mohl být spouštěcí moment jeho nemoci. Prostě je spousta lidí, kteří si myslí, že se utrápil kvůli Klausovi, a já jsem schopen na základě toho, co mi Lux vyprávěl, tomu přitakat," dodává.
Havel - koho podpořil, ten prohrál
Trochu vstřícnější soud má Pithart o prvním z českých prezidentů Václavu Havlovi, se kterým strávil dlouhá léta v disentu. "To, co pro naši zemi znamenalo jeho angažmá ve světě, se už nikdy nebude opakovat, získali jsme až nezasloužený respekt a důvěru," říká Pithart.
O něco méně vstřícně ovšem Havla soudí za domácí politiku, kdy například zpočátku nechápal důležitost stran nebo přenechal vedení Občanského fóra (OF) Václavu Klausovi. "Nebo si vezměte ty jeho sympatie k malým stranám! On už si pak z toho dělal legraci. Koho podpořil, ten prohrál. Havel se prostě do stranické politiky nehodil. Leda jako vůdce, za nějž celou agendu dělají místopředsedové," míní Pithart.
"Za tu vlastní mechaniku domácí politiky mu nemůžu dát absolutorium," říká Pithart s tím, že se to projevovalo například ve vztahu ke Klausovi. "To, že intrikoval proti Klausovi a chtěl ho při různých příležitostech sundat, o tom není sporu," dodává Pithart s tím, že to byly nemotorné pokusy.
PETR PITHART (72) je český politolog a politik. Do roku 1968 byl členem KSČ. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a stal se jedním z nejaktivnějších členů disentu. Po listopadu 1989 se angažoval nejdříve v Občanském fóru a později v Občanském hnutí. Od února 1990 do července 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace.V letech 1996-1998 a 2000-2004 byl za KDU-ČSL předsedou Senátu a v letech 1998-2000 a od roku 2004 byl jeho místopředsedou. V horní komoře parlamentu zasedal za Chrudim. Vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.