Schůzku s miliardářem a někdejším starostou New Yorku Michaelem Bloombergem či setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem absolvoval již během své cesty do Spojených států ministr financí Andrej Babiš. Zatímco s Bloombergem mluvil například o problémech se střetem zájmů podnikatelů vstoupivších do vysoké politiky, se šéfem OSN se bavil o české pozici v mezinárodním společenství. Po návštěvě newyorské burzy zase s nadsázkou zauvažoval, že by se raději než ministrem stal burzovním makléřem.
Bloomberg přijal v úterý Babiše v newyorském sídle své agentury specializované na ekonomické zpravodajství, do jejíhož čela se vrátil loni po dvanáctileté pauze, kterou strávil ve funkci starosty největšího města USA. Právě na téma střetu zájmů, jemuž se Bloomberg snažil předejít a kvůli němuž čelí Babiš v Česku kritice, spolu prý oba mediální podnikatelé mimo jiné hovořili. "Moji kolegové byli proti, jeho kolegové taky, ale nakonec si nedal říct a odešel z vedení firmy a udělali nějaká pravidla. I v mých médiích je nějaký etický kodex," řekl Babiš, který na rozdíl od Bloomberga svá média zakoupil až po vstupu do politiky.
Na Bloombergovi prý správce české státní kasy zaujalo například to, že funkci starosty vykonával za plat ve výši jednoho dolaru nebo že ve firmě nemá žádná privilegia proti řadovým zaměstnancům. "Každý leden dělá novou závěť, to jsem ještě nestihl," poznamenal Babiš.
Jednoho z desítky nejbohatších Američanů s majetkem odhadovaným časopisem Forbes v roce 2013 na 35 miliard dolarů prý pozval k návštěvě Česka, kde ještě nikdy nebyl.
Babiš je v USA na týdenní oficiální cestě, kterou si částečně hradí z vlastních peněz a během níž chce mimo jiné oslovit několik možných investorů. V rámci návštěvy New Yorku se v úterý sešel rovněž se šéfem OSN, který prý pozitivně hodnotil přístup Česka k placení členských příspěvků, zároveň však apeloval na to, aby Praha posílala na důležitá zasedání reprezentace na nejvyšší možné úrovni. "My tam máme dobrou pozici, my jsme dobrý plátce... Ale role OSN by se měla spíše posílit, protože dnes není taková, jak si kdysi (svět) představoval."
Velký dojem prý na českého ministra udělala návštěva newyorské burzy, kde byl přítomen úternímu začátku obchodování. Objevil tam prý i jednu firmu vlastněnou Čechy, která má však sídlo v Nizozemsku. "Kdysi jsem měl sen, že jsem to chtěl dělat, každý zná film Wall Street," prohlásil Babiš, který by prý před funkcí ministra roli burzovního makléře preferoval i dnes. "Když skončíte den, máte jasný výsledek. Určitě by mě to lákalo, jsem obchodník a vždycky jsem obchodoval a je to svět, který mě fascinuje."
Babiš zamířil do Washingtonu ke schůzkám s vrchním ekonomickým poradcem Bílého domu Jasonem Furmanem a republikánským šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů a neúspěšným kandidátem na viceprezidenta Paulem Ryanem. V příštích dnech by se měl setkat i s bývalou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou a zamířit do kalifornského Silicon Valley, kde se sejde se zástupci několika firem.