Polčák: Babišova čísla u EET jsou potěmkinovskou vesnicí

Domácí
20. 1. 2017 11:30
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš ve čtvrtek vychvaloval chod elektronické evidence tržeb (EET). Podle něj se zavřelo pouze 104 restaurací, naopak 370 nových vzniklo. Také dodal, že se v prosinci díky EET vybralo v hospodách o sto procent více na tržbách než v roce 2015. Konkrétní čísla však neuvedl. Jeho proslov zpochybnil europoslanec Stanislav Polčák ze Sdružení místních samospráv (SMS). Informaci uvedl server Echo24.cz.

"Podle mě jsou ta čísla potěmkinovskou vesnicí. Nemohu potvrdit to, že by v důsledku EET vznikly nové hospody. To je úplný nesmysl, tomu se drtivá většina starostů směje," uvedl v rozhovoru pro server Echo24 Polčák. Reagoval na Babišův údaj o uzavřených hospodách a restauracích, neboť již dříve bylo podle starostů uvedeno, že kvůli EET zavřelo 700 hospod, zejména v malých obcích.

"My jsme žádná čísla neupravovali. Ta čísla, která nám byla hlášena, odpovídají tomu, co sdělili starostové všech krajů s výjimkou Prahy. A oznámili nám takové informace, že buď byl ukončen provoz, nebo hrozí zavření," dodal Polčák. Podle Babiše to není pravda a stojí si za svým tvrzením.

Sdružení místních samospráv se v březnu chystá provézt nový výzkum, ale tentokrát se zaměří na pouze zavřené hospody. Polčák totiž připustil, že někteří majitelé hospod mohli zavřením pouze vyhrožovat, ale nakonec to neudělali. Březnová čísla by tak mohla přinést o zavřených podnicích přesnější informace.

Stoprocentní nárůst tržeb?

I v tomto případě je mnoho otazníků. "(Při srovnání) prosinec 2015 a prosinec 2016 došlo k nárůstu o sto procent," řekl na čtvrteční tiskové konferenci Babiš. Jeho náměstkyně dodala, že evidované tržby za prosinec dosáhly skoro 20 miliard korun, v roce 2015 pouze 10 miliard korun. Podle Českého statistického úřadu se však v prosinci 2015 vybralo 13 miliard korun, nikoliv deset.

Ministerstvo financí údajně vycházelo při výpočtu nárůstu tržeb ze čtyřprocentního vzorku. "Dvojnásobný nárůst tržeb potvrzuje jak vyčerpávající analýza vykazovaných tržeb prosinec 2015 versus prosinec 2016 na čtyřprocentním vzorku restauračních zařízení, tak odhady provedené pro celý segment NACE 55, 56," uvedl Michal Žurovec, který pracuje na ministerstvu financí.

Zaměřili se na náhodný vzorek

Finanční správa se tedy zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů, což skutečně představuje čtyři procenta subjektů z první vlny. Žurovec dodal, že vzorek vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 milionu korun a v prosinci 2016 tržby 527,4 milionu korun. Resort financí však neupřesnil, jakou metodou k výběru podniků do vzorku došlo.

Za stoprocentním nárůstem tržeb si nadále stojí. Podle Žurovce to potvrzuje i analýza dat z informačních systémů Finanční správy. Restaurace a hotely údajně ohlásily v prosinci tržby ve výši 20 miliard korun. Dá se předpokládat, že za celý rok dosáhly tržby 240 miliard korun. To je tedy skoro dvojnásobek proti 130 miliardám, které firmy údajně ohlásily v roce 2015.

V tomto směru jsou však nepřesnosti, neboť Český statistický úřad tvrdí něco jiného. Tržby za rok 2015 dosáhly 141 miliard korun, za samotný prosinec asi 13 miliard korun. O stoprocentním zvýšení tržeb se tedy nedá mluvit.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ