Policie po mnohahodinovém výslechu propustila bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Informaci České televize potvrdil jeho advokát Tomáš Sokol. Radiožurnálu Langer po propuštění sdělil, že žádné obvinění nepadlo a sám netuší, jakou roli v případu hraje. Kriminalisté zadrželi Langera v úterý společně s dalšími lidmi, které prověřují v případu údajné korupce a zneužití pravomocí. Zatím nikoho neobvinili.
Langera prověřují na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté, uvedl internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.
Langera policisté v noci vyslýchali. Radiožurnálu sdělil, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování. Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.
ÚOOZ má podle Neovlivní.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého klubu. Protimafiánský útvar se prý dlouhodobě o Langera zajímal kvůli finančním převodům spojeným s fotovoltaickou elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Zadržení se však údajně týká výlučně aktivit olomouckých bezpečnostních složek. "V příkazu k domovní prohlídce není o soláru ani Ševětíně ani slovo," dodal internetový deník.
Že policejní zásah s ševětínskou elektrárnou nesouvisí, dnes serveru Novinky.cz potvrdil i šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Nevím, kdo na to přišel, ale docela nás to pobavilo. Ano, jasně že jde o klientelistické vazby," uvedl Šlachta.
Langer byl podle odposlechů v kontaktu zejména s některými policisty, a to současnými, bývalými i z těch elitních útvarů. "Odposlechnuté rozhovory olomouckých policistů podle ÚOOZ nicméně naznačují, že se Ivan Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl 'vhodného' protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi," uvedl web Neovlivní.cz. Sociálnědemokratický politik, kterého rovněž policisté vyslýchali, dnes nenastoupil do práce a zrušil program.
Langera policisté odvezli v úterý pozdě večer z jeho olomouckého domu, současně zajistili i řadu dokumentů. Dům někdejšího ministra, dlouholetého poslance a místopředsedy ODS v centru Olomouce opustili po více než 13 hodinách i žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, kteří kauzu dozorují.
V případu se policie zaměřila i na Langerova známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. Policie se podle neoficiálních informací zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS, detektivové prověřují i ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.
Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům v úterý řekl, že zásah se týká i jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod Policejní prezidium. Kriminalisté podle Neovlivní.cz ve svých dokumentech odkazují na olomouckou kavárnu Cafe Delux, kde se policisté údajně scházeli a jednotlivé kauzy řešili. Účastníkem některých schůzek byl mimo jiné Kyselý.