Áčka ve sněmovně: Vlčkovo trápení s tresty
19.01.2010 08:30 Původní zpráva
Poslanci a větší disciplína? To asi do voleb neprojde. I když se šéf sněmovny Miloslav Vlček snaží seč může donutit politiky alespoň k omluvám za schůze, na které nepřijdou, podporu pro zpřísnění režimu nejspíš nenajde. Tento týden by mu měli kolegové z jiných stran odpovědět, jestli jeho pokus o zlepšení docházky pomohou odhlasovat. Hlasy nezní jednoznačně.
Tresty za neomluvené absence dnes nemohou padnout, i když je zákon obsahuje. Nikdo totiž nesleduje, kdo a kdy chyběl a neomluvil se. A také není jasně určená komise nebo výbor, který by na návrh předsedy, v tomto případě právě Vlčka, potvrdil nižší výplatu. A to přesto, že za čtyři neomluvené dny může poslanec přijít o celý plat i s náhradami.
ČTĚTE TAKÉ: Jak trestat poslance-absentéry. Vlček se rozhodl
Největší absentéři roku 2009? Tlustý a Schwarzenberg
Jako jeden z posledních cílů si proto předseda Vlček vytyčil nesnadný úkol. Chce dohlédnout na to, aby se chybějící pasáže objevily v zákoně o jednacím řádu sněmovny, který dolní komora právě projednává. Tradičně však ve Sněmovní ulici chybí potřebná vůle k prosazení zákona, který by omezil výsady poslanců.
Je důležitější, jak se hlasuje
"Vůbec jsme o tom zatím nemluvili. Ale osobně pro přísnější sledování docházky mám pochopení. Důležitější je ovšem, jak poslanci hlasují, než jestli hlasují. Zda poslanec je ve sněmovně, ještě nesvědčí o kvalitě jeho práce," míní místopředsedkyně klubu lidovců Michaela Šojdrová.
Zcela odmítavě se k Vlčkově nápadu staví ODS. Poslanec a místopředseda klubu Jan Bürgermeister by rozhodně zákon neměnil. "Nástroje tady jsou, kdyby byl pan předseda rozhodnější, určitě by je dokázal využít. Rozdíl mezi omluvenou a neomluvenou absencí je jeden telefon. Jde ale o pověst poslance a ne pravidla u píchaček," řekl.
Pracujeme 24 hodin
I komunisti jsou zdrženliví. "Musí se udělat komise, v níž se názory stran sjednotí. Aby to byl společný návrh a ne sbírání předvolebních bodů jednotlivci," řekl šéf klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj se navíc musí dořešit detaily. "Když budu mít chřipku a nepůjdu k lékaři, tak bych měl neomluvenou absenci? My přece nemáme osmihodinovou pracovní dobu, ale náš mandát je čtyřiadvacetihodinový od voleb do voleb," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Největší absentér v Bruselu? Matka Češková to není
Jediní, kdo jednoznačně podpoří snahu předsedy, jsou zelení. "V Evropském parlamentu je to běžná praxe. Když poslanec není na jednání, krátí se mu plat i náhrady. Stejně by to mělo platit v českém parlamentu. Není o čem diskutovat, návrh bychom podpořili," řekl předseda zelených Ondřej Liška.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.