Zastřelte si svého poslance, vyzývá výstava
13.04.2009 11:15 Původní zpráva
Poslanecká sněmovna jako pouťová střelnice: to je podstata projektu dvou mladých výtvarníků, kteří nyní vystavují v pražské galerii Roxy/NoD. Návštěvníci mají možnost dát vybraným politikům najevo, co si o nich myslí: k dispozici mají vzduchovku a tři náboje. Místo terče zarámované fotografie dvou set poslanců.
Po třech dnech výstavy vedou lídři nejsilnějších stran - Jiří Paroubek a Mirek Topolánek - a také středočeský hejtman David Rath.
Autory provokativní výstavy jsou dva studenti ústecké katedry výtvarné kultury. K nápadu na instalaci s názvem "já bych to..." přivedly Tomáše Čápa a Michala Krause dvě události: politická krize v Česku a pokusy mladých studentů střílet do davu lidí. Narychlo tak vznikl projekt, který lidem umožňuje odreagovat se při střelbě na "VIP terče".
Autoři výstavy nejprve zamýšleli vystavit v Roxy jinou instalaci. Ovšem když padla česká vláda, rozhodli se vytvořit politickou střelnici. Papírové růže a pouťové tretky nahradili fotografiemi politické reprezentace. "Původně jsme měli v plánu vytvořit video s lehkým politickým nádechem. Pak ale přišel nápad udělat střelnici, narychlo jsme jeli do Německa pro levné rámečky," popsal vznik projektu Michal Kraus, polovina ústecké umělecké skupiny CZAKRA.
ČTĚTE TAKÉ: Rathova pomsta: Kvůli poplatkům volejte soudkyni
Rathův mobil je veřejný. Na web ho dali Liberálové.cz
Jako terč si návštěvníci galerie zatím nejčastěji vybírají premiéra v demisi a šéfa ODS Mirka Topolánka, lídra ČSSD Jiřího Paroubka a jeho spolustraníka, hejtmana Davida Ratha.
"Každý střelec má k dispozici tři náboje. Hned po vernisáži jsme museli vyměnit vzduchovku, nevydržela nápor zájemců," řekl kurátor výstavy Milan Mikuláštík. "Svým způsobem je to anketa oblíbenosti, která bude uzavřena odesláním jednotlivých portrétů přímo poslancům," dodal Mikuláštík.
Podle Michala Krause umělci zatím zvažují, jestli rozstřílené - nebo naopak zcela nepovšimnuté - fotografie do sněmovny jen pošlou, nebo zda je poslancům odnesou osobně a uspořádají happening. V galerii NoD v pražské Dlouhé ulici si můžete zastřílet do 29. dubna.
Skupina CZAKRA vznikla v roce 2008. K veřejným tématům se mladí autoři nevyjadřují poprvé. Upozornili na sebe například performancí před čínskou ambasádou, kde si na protest proti utlačování Tibetu oholili hlavy. A v době, kdy se Česko potýkalo s požáry na nelegálních skládkách německého odpadu, odvezli na protest český odpad do německého příhraničí.
Foto: Robert Zlatohlávek
Co říkají na kontroverzní výstavu poslanci? |
Zdeněk Prosek (ODS) "Je to dobrý nápad. Já osobně jsem spíš pro pozitivnější věci, ale proč ne, ať se lidi vyřádí. Vlastně by mi bylo líto, kdyby mě nikdo netrefil."
Karel Šplíchal (ČSSD) "Pokud někdo vymýšlí tento způsob, je to exhibice, příběh někoho, kdo se chce zviditelnit na někom jiném."
Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) "Pokládám to za nevkusné, byť je obliba politiků na nejnižší možné hranici. Tento způsob vyjadřování názoru není adekvátní, je to de facto výzva k násilí." |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.