Byl jsem v depresi. Těmito slovy budoucí náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna) zdůvodnil, proč polevil jeho odpor proti projektu spojenému s korupcí. Policie jeho počínání popsala jinak. Podle ní Korytář změnil postoj k projektu v momentě, kdy se ocitl na výplatní listině úplatkářů.
Krajský zastupitel a od tohoto čtvrtku pravděpodobně i první náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna) nenechal v úterý na hejtmanovi Martinu Půtovi suchou nit. Na jednání krajského zastupitelstva ničil Půtu otázkami o rekonstrukci kostela svaté Máří Magdaleny v Liberci. Podle policie se Půta zasloužil o to, aby projekt získal evropskou dotaci za 55 milionů korun. Oplátkou se hejtman údajně ocitl na výplatní listině společnosti Metrostav, která kostel opravovala. Na úplatky vyčlenili lidé z Metrostavu a jejich kumpáni celkem 11 milionů korun.
Je to zvláštní, ale na stejné listině podle policejního spisu figuroval také nejhlasitější hejtmanův kritik Korytář. Rozdíl mezi nimi je zásadní Hejtmanovi Půtovi policie minulý týden doručila obvinění, zatímco Korytář její pozornosti unikl. Pro lidi, kteří korupční zakázku organizovali, mohli přitom být oba politici stejně důležití. Díky svému členství v radě Regionálního operačního programu Severovýchod mohli spornému projektu pomáhat k dotaci a navíc upravit podmínky tak, aby vyhovovaly korupčníkům.
"Je to nesmysl. Proti projektu jsem vystupoval neustále stejným způsobem už od jeho začátku, kdy se objevil na zastupitelstvu Liberce," řekl Korytář on-line deníku TÝDEN.CZ. Je pravda, že se proti přestavbě kostela bouřil přímo na zasedání zmiňované rady, která přiděluje evropské dotace pro Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Najednou ale jeho odpor ustal. Teprve potom se lidé z Metrostavu podle policie dostali k výhodnějším podmínkám. Nově mohli čerpat evropské peníze už v průběhu projektu. Před tím politici trvali na tom, že firma dostane peníze až za dokončenou práci.
Korytář ovšem odmítá, že by vyklidil pozice dobrovolně. "Přišla zdravotní indispozice. Není to nic tajného, občas mívám deprese. Někdy mě to na den až dva vyřadí z práce. Jestli se nepletu, šlo právě o situaci, kdy se na regionálním výboru mělo jednat o sporném projektu," uvedl Korytář. "Je to takové tabu, jako se dřív mlčelo o tom, že je někdo homosexuál. Spousta lidí dnes trpí depresemi, akorát se o tom moc nemluví. Dá se s tím žít, není to nic hrozného. Jenom jste kvůli tomu občas ´out´," dodal Korytář.
Policejní spis, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, tuto verzi nezmiňuje. Obsahuje ale odposlechy, v nichž se aktéři kauzy baví o Korytářovi. Nejprve mu nemohou přijít na jméno za "idiotskou hru" a "bourací styl". Pak se jejich postoje mění. "Já jsem měl možnost udělat jeden zásah, který se mě povedl včera pozdě večer, aby tam prostě držel ten vůl hubu. No a jaksi se mi to povedlo zřejmě," volal Jan Petráň z Metrostavu jednomu ze svých kumpánů.
Korytářovo jméno se objevilo v několika verzích tabulek se seznamem lidí, kteří měli dostat úplatky. Ve stejných soupiskách figuruje i jméno hejtmana Půty. Prvního úplatkáři označují pseudonymem Nejčistší, pro druhého mají přezdívku Nejvyšší. Pro Korytáře vyčlenili 700 tisíc, pro Půtu 800 tisíc korun. Oba politici důrazně popírají, že by přijali jakékoli peníze. I přes policejní vyšetřování po nich zatím nikdo nežádá, aby opustili politiku.
Pro Korytáře je klíčový zejména postoj hnutí ANO a TOP09. Změna pro Liberec, jíž Korytář předsedá, právě s nimi v těchto dnech sestavuje koalici na liberecké radnici. Na ní by měl Korytář zastávat funkci prvního náměstka primátora Tibora Batthyányho. Hlasovat o novém obsazení radnice budou zastupitelé tento čtvrtek po patnácté hodině.
"Pan Korytář nám sdělil, že se v tabulce objevit mohl, ale odpřísahal, že nic nevzal a ani to neměl v úmyslu," řekl Tomáš Kysela (ANO), který má v nové koalici zastávat post radního. "Ctíme presumci neviny a věříme, že kauza nedopadne tak, jak se dnes jeví. Oba tito politici mají celou kariéru před sebou a nikdo z nich by se asi nedal koupit za peníze, které v budoucnu mohou představovat jejich plat za pár měsíců," dodal Kysela.
Politik upadl do deprese, pak se úplatkářům z Liberce začalo dařit
Domácí
27. 11. 2014Liberečtí rivalové. Hejtman Martin Půta (vlevo) a krajský zastupitel Jan Korytář.
Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK , Petrášek Radek, Fiala Břetislav