Strana Realisté, jejíž vytvoření ve čtvrtek oznámil politolog Petr Robejšek, bude mít poměrně složitou práci při získávání voličů, protože se o podporu stejné části spektra uchází už nyní víc subjektů. Řekl to politolog z Metropolitní univerzity Jan Outlý. Je spíše skeptický k tomu, že by Realisté mohli získat ve volbách příští rok 20 procent hlasů, jak o tom mluvil Robejšek.
Realisté mají být konzervativní stranou, která bude hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy. Podle Outlého je v Česku jistá část voličů, které tato témata oslovují: "Voličský potenciál tu je, to je evidentní. Na druhou stranu, subjektů, které se o tento voličský potenciál pokouší, je už teď hodně." Podle něj navíc netvoří takto zaměření voliči pětinu obyvatel Česka. "Dvacet procent mi připadá hodně, myslím, že tak silný ten potenciál není. Spíš bych řekl, že to je kolem deseti procent voličů," řekl.
Podle něj mohou mít Realisté problém s tím, že nejsou příliš známí. "Pan Robejšek je známý třeba v politologických nebo v novinářských kruzích, ale není známý pro širokou veřejnost a nejsem si jistý, jestli v konkurenci podobně zaměřených stran může uspět," řekl Outlý. Realisté se chtějí ucházet o hlasy nevyhraněných voličů i o zklamané voliče pravicových stran. Outlý ale upozornil na to, že v této oblasti panuje značná konkurence.
"Robejškova strana by měla tři soupeře: jak strany nacionalistického rázu, tak konzervativní euroskeptickou ODS, tak i širokopásmové hnutí ANO, a to už je poměrně těžký oříšek," řekl. ODS se podle něj po propadu přízně stabilizovala a vrátili se k ní i někteří voliči, kteří dříve přešli k TOP 09. Hnutí ANO je zase v uvažování voličů zakotveno tak silně, že se mu daří spolehlivě získávat hlasy neukotvených voličů.