Populární osobnosti pohybující se dosud mimo politickou scénu nemají velkou šanci prosadit se v přímé volbě prezidenta, míní politologové. Neobávají se proto, že by vstup celebrit na politickou scénu mohl příliš uškodit vážnosti volby hlavy státu. Samotné zavedení přímé volby, které ve středu schválila sněmovna, však podle politologů přinese do české politiky spíše problémy než pozitivní změny.
Anketa:
Koho byste si vybrali v přímé volbě za prezidenta?
- Karla Schwarzenberga. 14%
- Miroslavu Němcovou. 14%
- Přemysla Sobotku. 14%
- Jana Fischera. 14%
- Jana Švejnara. 14%
- Miloše Zemana. 14%
- Jiného kandidáta. 14%
V médiích se bezprostředně po schválení ústavní novely objevila první jména možných prezidentských kandidátů. Kromě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jehož kandidaturu již před časem oznámila TOP 09, se nejčastěji skloňují jména bývalého předsedy úřednické vlády Jana Fischera, ekonoma Jana Švejnara, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové či bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana.
V komentářích tisku se však objevují také jména lidí, kteří v politice dosud nepůsobili. Populárního zpěváka Karla Gotta, scenáristy a herce Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, modelky Terezy Maxové nebo podnikatele Tomia Okamury.
Návrh přímé volby prezidenta umožňuje, aby kandidáty kromě zákonodárců nominovali také občané. Uchazeč o funkci hlavy státu musí shromáždit nejméně 50 tisíc podpisů.
"Lidé nebudou volit nějakého zpěváka jen proto, že je populární. Myslím, že dobře oddělují obecnou popularitu od politických kompetencí. Zejména lidé, kteří k volbám půjdou, a to možná nebude ani padesát procent, jsou spíše ti, kteří se o politiku zajímají," řekl politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění.
Revoluce voličů se údajně nechystá
"Myslím, že vyhraje nějaký stranický kandidát, v tom smyslu, že bude podporovaný významnými politickými stranami, buď jednou, nebo více," řekl Kunštát.
V souvislosti s prezidentskou volbou už neočekává podobnou "revoluci" na sociálních sítí, která vedla například ke kroužkování ve sněmovních volbách namířenému proti lídrům kandidátek politických stran. Mobilizovat lidi pro konkrétního kandidáta či politický směr podle Kunštáta bude těžší než je získat pro negativní protest proti poměrům v politice.
Politoložka Vladimíra Dvořáková z pražské VŠE míní, že nastavený práh pro nominaci prezidentského kandidáta je dostatečný. "Sehnat 50 tisíc podpisů není jednoduché. Zároveň to dává určitou možnost vygenerovat jiného kandidáta, pokud by politické strany byly zablokované," řekla. Ani někteří zvažovaní straničtí kandidáti podle ní navíc nemají dovednosti a zkušenosti, které by prezident měl mít.