Politologové: <span>sestavení vlády</span> bude extrémně obtížné

Domácí
24. 3. 2009 21:45
Podle politologů je nyní Česko ještě v nepřehlednější situaci.
Podle politologů je nyní Česko ještě v nepřehlednější situaci.
Podle politologů je nyní Česko ještě v nepřehlednější situaci.Poté, co poslanci vyslovili nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS), se česká politická scéna dostala do ještě nepřehlednější situace, než v jaké byla těsně po volbách do sněmovny v roce 2006. Uvedli to někteří politologové.

Politolog Petr Just míní, že sestavení jakékoli vlády bude za nynějšího rozložení sil ve sněmovně extrémně obtížné.

Před třemi lety měla ODS s lidovci a zelenými ve dvousetčlenné dolní komoře sto mandátů, stejný počet získala sociální demokracie spolu s komunisty. "Tehdy měl Topolánek jako designovaný premiér aspoň stovku, rovnou polovinu, ale teď je vidět, že nemá ani to.



Takže jediná většinová varianta, která by připadala v úvahu, tak musí zahrnovat sociální demokraty, bez nich vláda nebude sestavena," míní Just.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek však zcela zamítl možnost, že by se sociální demokracie s ODS podílela na vládě. Předčasné volby jsou podle něj možné nejdříve na podzim, do té doby by se mohli zákonodárci shodnout na novém volebním zákoně.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
                        Tlustého vyloučili z klubu, čeká ho i vyhazov z ODS
                        Klíčové výroky při nedůvěře: Nedržím vládu pod krkem

I tato možnost je však podle Justa velmi nepravděpodobná, neboť zákon upravující předčasné volby by musel být přijat ústavní většinou sněmovny, tedy hlasy 120 poslanců. "Domnívám se, že tolik se jich nenajde, takže dospět k předčasným volbám nebude za této situace nijak jednoduché," míní Just.

Sestavit vládu bude nyní extrémně obtížné.Pouhý pád vlády přitom podle Justa Česko k případným předčasným volbám bez přijetí zvláštního zákona přibližuje pouze o třetinu cesty; k jejich vyhlášení by totiž musely zkrachovat ještě další dva pokusy o sestavení vlády. Také případný vznik úřednického kabinetu by podle Justa zřejmě musely podpořit obě nejsilnější strany. "Za jejich současného vztahu při předsednictví si však nějaké spojení ODS a ČSSD nedokážu příliš představit," konstatoval Just.

Někteří poslanci se mohli svým postojem při dnešním hlasování o nedůvěře vládě podle Justa snažit nepřímo vyvíjet tlak na občanské demokraty, aby změnili své vedení. "Protože jsou určití představitelé ODS, o nichž se spekuluje, že by jim třeba účast ve velké koalici nevadila," vysvětlil Just.

Justa prý výsledek hlasování překvapil, nečekal zejména to, že se proti vládě vysloví bývalé "zelené rebelky" Věra Jakubková a Olga Zubová. "Posledních pár dní se již tušilo, že k vyslovení nedůvěry může dojít, už to nebylo tak překvapivé," míní naopak politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podle Dvořákové dokonce mohl být scénář hlasování již částečně dopředu připravený a někteří poslanci jej mohli předem konzultovat s prezidentem Václavem Klausem.

"Pravděpodobně pak nějaká role prezidenta v tomto rozhodování byla přítomna," prohlásila Dvořáková, podle níž další události bude mít v rukou zejména právě Klaus.

ČTĚTE TAKÉ: Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky

Po volbách 2006 Klaus podle Dvořákové interpretoval ústavu tak, že není nikde řečeno, dokdy musí novou vládu jmenovat. "Jeden ze scénářů pak je, že se nechá pan Topolánek dovládnout v rámci předsednictví a poté třeba pan prezident najmenuje vládu expertů, která sice nedostane důvěru parlamentu, ale bude dále vládnout třeba až do řádného termínu voleb," dodala. Ministři pak podle ní mohou postupovat podle Klausových představ.

on-line

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ