Komunisti v krajích
Politruk z KSČM vede krajské školství. Chystá se rebelie
03.12.2012 18:45 Původní zpráva
Petice za odvolání Václava Sloupa (KSČM) z funkce karlovarského krajského radního nasbírala za první tři dny stovky podpisů. Sloup působil za totality jako politický pracovník u útvaru pohraniční stráže. Hejtman Josef Novotný (ČSSD) říká, že školství je v kompetenci vítěze voleb - komunistů.
Petice za odvolání bývalého pohraničníka Václava Sloupa (KSČM) z funkce karlovarského krajského radního pro školství visí na internetu pouhé tři dny a už se pod ní sešly téměř tři stovky podpisů. Další stovky přibývají na podpisových arších v Karlových Varech a Chebu a chystá se "občanská rebelie".
Nemá kvalifikaci
Radní Sloup působil u pohraničníků jako politruk až do doby, než tato represivní složka totalitního režimu po listopadu 1989 zanikla. "Vedle výše uvedené kvalifikace nemá z profesního hlediska žádné pedagogické zkušenosti, a proto může těžko přispět k regeneraci zdecimovaného školství našeho kraje," stojí v petici kterou organizuje opoziční krajský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).
Svou nespokojenost ale dávají najevo i učitelé ze středních škol. V umírněném dopisu žádají hejtmana a krajskou radu, aby Sloupa vyměnili. Komunisti v Karlovarském kraji těsně vyhráli volby, mají většinu v radě, ale sociální demokraté si ponechali post hejtmana. Znovu se jím stal Josef Novotný, podle něhož výzvy od občanů neskončí v koši.
Jde o manažerskou funkci
Nemá ale příliš na vybranou. "Když jsme vyjednávali o tom, abychom nepřišli o většinu v krajské radě, kritizovali jste nás. Vítězové voleb jsou z KSČM a my to respektujeme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Novotný.
Sloup se o protestech proti svému zvolení nechtěl bavit vůbec. TÝDEN.CZ mu položil otázku, zda přemýšlí o tom, jestli je správnou osobou pro křeslo školského radního. "Přemýšlím o tom, že se s vámi potkám na úřadě. Kontaktujte prosím tiskovou mluvčí. Na shledanou," řekl.
Dříve prohlásil, že jde spíš o manažerskou funkci. "Zabývám se především ekonomikou, aby ředitelé a pedagogové měli podmínky pro výchovu dětí. Do výuky jim zasahovat nemíním," ubezpečil Sloup.
Komunisti ve čtyřech krajích
Studenti chtěli před budovou krajského soudu proti Sloupovi demonstrovat už 23. listopadu, kdy zastupitelstvo ustavilo krajskou radu. "Vyřešila to neoficiální domluva školám z krajského úřadu. Prý se mají zamyslet nad tím, jak vychovávají děti," uvedl zastupitel Kotek. Popisem pod jeho petici se lidé zavazují také k tomu, že podpoří případnou protestní akci.
Komunisti stanuli v čele školství ve čtyřech krajích: Olomouckém, Královéhradeckém, Jihočeském a Karlovarském. Nejsilnější protesty zažily České Budějovice. Lidem vadilo, že v čele resortu stanula komunistická učitelka Vítězslava Baborová. V žádném kraji kromě Karlovarského kraje ovšem učitele neřídí člověk tak úzce spjatý s totalitním represivním aparátem.
Sloup před časem pohraničníky plamenně hájil v komunistických Haló novinách: "Nemohu být klidný, když jakýsi pisálek za pomoci Haló novin uráží moji osobu a ostatní poctivé a oddané ochránce státních hranic, kteří hrdě nosili uniformu pohraniční stráže."
Pohraniční stráž v období totality zabila přibližně tři sta lidí při pokusu překonat ostnaté dráty takzvané železné opony.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.