Česká centrální banka se velmi chladně staví k další pomoci předluženému Řecku. "Je to masivní morální hazard na celosvětové úrovni," říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
Nedávno jste napsal, že eurozóna spěje ke dni zúčtování. Myslíte, že nyní se sanacemi jen kupuje čas, než přijde neodvratitelné - bankrot Řecka?
Ve stávající krizi ztrácíme cit pro proporce. Když vzduchem létají stovky miliard eur, tak už to člověka vlastně ani nevzruší, protože si za tím neumí nic představit. Obrovská loňská půjčka Řecku ve výši 110 miliard eur je totiž totéž, jako kdyby si Česká republika vzala na tři roky úvěr ve výši 1,8 bilionu korun - to znamená úvěr, který je větší než celý veřejný dluh ČR - a zavázala se, že do tří let takovouto půjčku i s úrokem splatí.
Očekáváte v dohledné době problémy řeckého typu i ve velkých evropských ekonomikách typu Španělska?
Neumím říct a takové spekulování ničemu nepomůže. Podstatná věc, která nás potkala ve špatných časech, je, že jsme ztratili schopnost říkat si, jak na tom vskutku jsme. Evropa je v bezprecedentní situaci, kdy ona vlastně je největším klientem MMF.
ČNB sice nedrží dluhopisy řecké, irské ani portugalské, ale španělské ano. Neobáváte se trochu této investice?
My ale naše investiční portfolio průběžně upravujeme a už v době, kdy vyjde tento rozhovor, může být vše jinak. ČNB jako jakýkoli jiný správce cizích prostředků musí jednat s řádnou péčí a musí přizpůsobovat portfolio aktuálním okolnostem. Neočekáváme, že bychom kvůli té španělské investici zaznamenali jakoukoli ztrátu.
Nelituje ČNB, že se před časem zbavila velkého množství českého zlata?
Kdo by byl nejlepším šéfem Mezinárodního měnového fondu?
Proč se nikdo neptá na názor Česka, když je francouzská ministryně financí Christine Lagardeová prezentována jako společná kandidátka EU do čela MMF?
Měl by být MMF jako relikt 2. světové války zrušen?
Zvýší ČNB úrokové sazby?
Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 27. června.