Senátní návrh změny zdravotnických poplatků má podle ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS) šanci ve sněmovně projít. Řekla to dnes v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Nezařazení poslanci, s nimiž Filipiová mluvila, prý návrh podpoří. Jako nadějnou vidí ministryně i možnou podporu ze strany opozice. Sociální demokraté totiž pro kompromisní návrh hlasovali již v Senátu. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath nicméně uvedl, že sociální demokracie chce stále zrušit poplatky úplně a senátní kompromis považuje za nedostatečný.
Vůbec poprvé se před televizními kamerami utkali nová ministryně zdravotnictví a senátorka Daniela Filipová (ODS) a hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD). Na začátku si oba hlavní hosté předali dárky. David Rath dal ministryni Filipiové kytici oranžových růží, které jsou symbolem sociálních demokratů. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipová darovala hejtmanovi Rathovi edici britského satirického seriálu Jistě, pane ministře.
ČTĚTE TAKÉ: Soud zavalí stížnosti kvůli poplatkům, slibují pacienti
Poplatkový kocourkov podle hejtmanky Emmerové
Rath: Kompromis sněmovnou neprojde
Daniela Filipiová na úvod řekla, že dohodla kompromis o poplatcích, který by mohl projít i sněmovnou. Přiznala, že finanční propad tohoto návrhu, kdy by od dubna u lékaře neplatily děti do 18 let a roční ochranný limit by se snížil z pěti na dva a půl tisíce ročně, bude činit tři miliardy korun. David Rath však tvrdí, že dohoda sněmovnou neprojde.
"My jsme pro úplné zrušení poplatků. Kompromisní návrh je nedostačující, nezahrnuje totiž tu nejrizikovější skupinu obyvatel, tedy důchodce," prohlásil v pořadu Rath.
Řekl také, že sociální demokracie nemá v tuto chvíli sílu prosadit úplné zrušení poplatků. Když však neprojde senátní kompromisní návrh, situace by se mohla změnit. Pokud by se měli lidovci a zelení podle Ratha rozhodovat mezi dosavadní podobou poplatků a jejich úplným zrušením, existuje šance, že podpoří návrh ČSSD na konec poplatků. Sociální demokraté podle Ratha nepodpoří senátní kompromis, protože nedostatečně ulevuje důchodcům a invalidním důchodcům.
Propad tři miliardy
Ministryně Filipiová poukázala na to, že pediatrům budou po kompromisním návrhu chybět tři miliardy korun. "Pojišťovny to budou muset kompenzovat. Nevím, proč by právě dětští lékaři měli být biti," řekla Filipiová.
Vláda vůbec kvůli poplatkům chystá protiútok. Filipiovíá sice nechtěla být konkrétnjěší, ale v televizi naznačila, že kabinet se chce zabývat nevybíráním poplatků, které považuje za obcházení zákona.
ČTĚTE TAKÉ: Senát posílá poslancům vlastní verzi poplatků
Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům
Podle Filipiové ušetří díky poplatkům také nemocnice. "Středně velká nemocnice, která má kolem 1200 lůžek, vybere na poplatcích 31 milionů, praní prádla stojí zařízení 25 milionů. Nevidím důvod, proč by se úklid měl platit ze zdravotního pojištění," řekla Filipiová. Dodala, že kraje nyní obcházejí zákon, když za pacienty platí zdravotnické poplatky. Rath však oponoval s tím, že je to škoda té vlády, která nerespektuje přání voličů. "My jejich vůli respektujeme," řekl Rath.
Kocourkov v krajích
Pacienti nyní vnímají proplácení poplatků v krajích za zmatečné. Například v Plzeňském kraji lidé zaplatí třicet korun hotově a zpátky je dostanou složenkou. Ve Středočeském kraji pacienti podepisují darovací smlouvu. David Rath to nepokládá za chybu, nicméně chce systém ve všech krajích sjednotit.
ČTĚTE TAKÉ: Manuál: jak se vybírají poplatky ve vašem kraji
Léčba rakoviny: peníze možná brzy dojdou
"My hlavně chceme plnit sliby a ve všech krajích se nyní budeme snažit sjednotit celý systém," tvrdí Rath. Podle něj například předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek bude osobně jednat s hejtmankou Plzeňského kraje Miladou Emmerovou. "Není to nejšťastnější způsob úhrady poplatků," přiznal David Rath.
Foto: ČTK