Poplatky za vymáhání dluhů klesnou i o desítky tisíc

Domácí
29. 1. 2014 06:01
Přemrštěné poplatky za exekuci mají mnohdy drtivý dopad na ekonomickou situaci rodiny (ilustrační foto).
Přemrštěné poplatky za exekuci mají mnohdy drtivý dopad na ekonomickou situaci rodiny (ilustrační foto).

Poplatky za vymáhání pohledávek jsou neúměrné a dalece převyšují odměny, které dostávají advokáti za běžné soudní spory. Důsledkem je, že si vymahačské firmy přeprodávají pohledávky za ceny daleko převyšující jejich běžnou hodnotu. Tvrdí to poslanci v návrhu novely zákona o občanském soudním řádu. Proto chtějí poplatky snížit.

"Maximální výše poplatků u takzvaných bagatelních pohledávek do deseti tisíc korun bude 600 až 900 korun," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z hlavních předkladatelů návrhu, poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Za jednotlivý úkon u pohledávky totiž bude možné účtovat nejvýše 300 korun, a to bez ohledu na to, zda se nechá věřitel zastupovat advokátem, či nikoliv. "A v těchto věcech jsou běžné dva až tři úkony. V současnosti přitom poplatky dosahují i několikanásobku hodnoty dlužné částky," dodal Chvojka, který se na novele podílel s Helenou Langšádlovou (TOP 09) a Markem Bendou (ODS).

Současný stav podle předkládajících poslanců vede k situaci, kdy se v určitém pohledávkovém pásmu vymáhání mimořádně vyplatí, protože výše přiznaných nákladů převyšuje významně ekonomickou náročnost vedení sporu. "Tento paradox vede k tomu, že se tyto pohledávky obchodují nad jejich nominální hodnotou," konstatují navrhující poslanci v důvodové zprávě. Přínos pak obchodující firmy vidí především v poplatcích, které dlužník za pohledávku zaplatí, než v hodnotě splacené dlužné částky.

"Důsledkem tohoto stavu pak je mimo jiné i to, že klesá důvěra v justici a spravedlnost soudního rozhodování. Zahlcení soudů pak vede i k tomu, že klesá vymahatelnost práva v širším slova smyslu, což nedůvěru ve spravedlnost prohlubuje rovněž," uvádí se v důvodové zprávě.

Na novele s poslanci spolupracovala společnost Člověk v tísni, jejíž pracovníci se v poradnách často setkávali s drtivým dopadem vysokých poplatků za exekuci. Tyto částky totiž v mnoha případech prohlubovaly špatnou ekonomickou situaci mnoha rodin. "Toto je víceméně kompromisní návrh," konstatoval Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Společnost totiž udělala srovnání a při přípravě podkladů se inspirovala různými systémy fungujícími v jednotlivých zemích Evropské unie. "Jsou systémy, kde nejsou poplatky při podávání platebního rozkazu žádné. V návrhu jsme se přiblížili německému modelu, byť je stále ten náš model dražší, a to při přepočtu na paritu kupní síly," řekl Hůle. Ideálně by to podle něj mělo vypadat jako v Británii nebo ve Švýcarsku, kde nejsou žádné náklady na právní zastoupení. Věřitel si tam podle něj náklady u malých pohledávek hradí ze sankcí, které jsou uvedené ve smlouvě. Přesto však předložený návrh podle něj znamená značné zjednodušení a reálně by mohl vést ke snížení zátěže dlužníků až o miliardy korun. "Je zohledněn zájem věřitele a dlužníci se kvůli tomu nebudou zbytečně propadat na sociální dno. Jediný, kdo zapláče, bude pár advokátů, kteří si na tom postavili svoji živnost," dodal Daniel Hůle.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český prezident Petr Pavel (vlevo) se setkali 6. července 2023 na Pražském hradě.

Pavel v neděli přijme zahraničního prezidenta. Asi to bude Zelenskyj

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ