Poslanci grilovali Sobotku. Kvůli Babišovi

Domácí
6. 2. 2014 16:57
Zleva ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zleva ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pod slovní palbou se ve čtvrtek při interpelacích poprvé ve své nové funkci ocitl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). A byly to pro něj perné chvilky. Opoziční poslanci mu vyčítali především jeho koaličního partnera Andreje Babiše (ANO 2011).

Například poslanec Marek Benda (ODS) se premiéra ptal na dopis, ve kterém Sobotka navrhoval prezidentu Miloši Zemanovi členy své budoucí vlády. Jeho součástí byly i přílohy s lustračními osvědčeními těchto tehdejších kandidátů na ministry. "Rád bych se zeptal pana premiéra, jestli to byla lustrační osvědčení všech členů vlády, nebo jenom některých členů vlády, případně kterých členů vlády, a jestli tato lustrační osvědčení všechna byla negativní, nebo některá z nich byla pozitivní," tázal se Benda.

"Všichni členové vlády, až na kandidáta na funkci ministra financí buď předložili negativní lustrační osvědčení, nebo uvedli, že se na ně již tato povinnost nevztahuje, protože se narodili v časovém období, kde lustrační zákon vydání takového osvědčení nepožaduje," odpověděl mu premiér, čímž ovšem opozičního poslance příliš neuspokojil.

Nemá lustraci!

"Já rozumím vašemu vysvětlení, že lustrační osvědčení nedávali ti, na které se to věkově již nevztahuje, ale jestli se nepletu, tak pan ministr financí a místopředseda vlády Babiš patří k ročníkům, na které se lustrační osvědčení ještě vztahují," pokračoval Benda sarkasticky. Narážel tím na podezření, že Babiš pod krycím jménem Bureš spolupracoval s StB. Sobotkovi tak nezbylo než přiznat, že toto osvědčení v příloze nebylo.

Nit suchou nenechala na Sobotkovi s Babišem ani bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Tu pro změnu zaujalo Babišovo prohlášení, že na účtu České národní banky leží 350 miliard, které lze použít při správě státního dluhu. Zpochybnila, že by na účtech v centrální bance skutečně taková částka byla. Upozornila také na to, že velká část prostředků, která tam je, patří mimo jiné vysokým školám či obcím. Využití těchto peněz by podle Němcové mohlo odradit zahraniční investory a snížit hodnocení České republiky v zahraničí.

Popleta Babiš

"On vycházel ve svém sdělení z pravidelné zprávy, kterou předkládá ministerstvo financí a která hovořila o průměrných zůstatcích na účtech ČNB, které jsou evidovány v rámci systému státní pokladny, ale ačkoli jsou zůstatky evidovány a jsou vykazovány, tak stát k těmto prostředkům nemá přístup," hájil Sobotka Babiše. Je podle něj problém, že Česko nemá na rozdíl od ostatních zemí systém státní pokladny dotažený do konce a vláda nemá možnost využít tyto přebytky a financovat z nich své potřeby.

"Ano, máte pravdu, bylo by to určité narušení stávající rozpočtové autonomie, kterou některé subjekty mají, ale otázka je, jestli by to skutečně narušilo její hospodaření, pokud tam ty prostředky leží a nejsou žádným způsobem využívány," dodal premiér.

"Děkuji panu předsedovi vlády za vysvětlení, že si vybral do svého týmu jako nejdůležitějšího muže člověka, který neumí číst zprávy a nerozumí jejich sdělením," vzdala se dodatečné otázky Miroslava Němcová.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ