Premiér Jan Fischer a členové jeho vlády poprvé čelili interpelacím poslanců. Premiér to neměl příliš složité, žádné hlasité kritiky se mu nedostalo. Mnohem větší horko mohlo být ministryni zdravotnictví Daně Juráskové, na kterou mířilo nejvíce dotazů. Nespokojené lidovce zajímalo sloučení zdravotních pojišťoven. Jenže ministryně ve sněmovně chyběla, stejně jako mnoho dalších šéfů resortů.
S nejostřejšími výtkami vystoupil Zdeněk Boháč z ODS. Ministru vnitra Martinu Pecinovi sice ironicky směřoval "jedno velké poděkování“ za zajištění volební kampaně do Evropského parlamentu, avšak vzápětí zkritizoval policii za to, že "nezasáhla proti útokům mimořádně fyzicky disponovaných příznivců ČSSD“ na jejích mítincích. "Policie konala správně a měřila všem stejným metrem," reagoval ministr. Kolik zabezpečení volebních shromáždění sociálních demokratů stálo, ale zatím nemá vyčísleno.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer může vládnout. Důvěru sněmovny má
Boháče také zajímaly okolnosti výběru Pecinova nynějšího náměstka Jiřího Komorouse. Pecina uvedl, že Komourous vyhrál výběrové řízen, kterého se účastnili čtyři zájemci. Ministr také podotkl, že i kdyby Komorous nevyhrál, stal by se jeho poradcem.
Lidovecké poslance nejvíce zajímala otázka fúze Hutnické zdravotní pojišťovny s pojišťovnou Agel. Tu ministerstvo schválilo ve středu, tedy ve stejný den, kdy sněmovna zpřísnila podmínky pro slučování pojišťoven. Agel vlastní třinecký podnikatel Tomáš Chrenek, stejně jako desítky poliklinik, nemocnic a lékáren.
Přitom novela zákona zakazuje vlastnit pojišťovnu a další zdravotnická zařízení. "Působí to na mne jako schválnost,“ rozčiloval se Jiří Carbol (KDU-ČSL). Premiér Fischer přiznal, že o schválení fúze nevěděl.
ČTĚTE TAKÉ: Agel dostal povolení sloučit se s Hutnickou pojišťovnou
Na interpelacích scházeli ministři
Fischer se v úvodu musel vyjádřit mimo jiné ke klesající životní úrovni seniorů. "Čeští důchodci nekupují elektroniku a drahá auta,“ poukázal interpelující poslanec Václav Šlajs (ČSSD) na to, že zdražují věci, které si starší občané pořizují nejčastěji. Premiér připustil, že se důchodci u nás ve srovnání s Evropou nemají dobře. Šlajsovu stranickému kolegovi Antonínu Seďovi vadilo, že v programovém prohlášení vlády chybí pasáž o boji proti korupci. Fischer uznal, že je to chyba.
První interpelace nové vlády poznamenala nízká účast ministrů. Tu kritizoval i Josef Čerňanský (ČSSD), kterému chyběl ministr kultury Václav Riedlbauch. Kromě Peciny byl interpelujícím poslancům k dispozici pouze ministr zemědělství Jakub Šebesta, ostatní ministři mají na zodpovězení dotazů poslanců třicet dní.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík