Sněmovna po více než roce přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila antidiskriminační zákon. Pro zvedlo ruku 118 poslanců, proti šestnáct. Bez antidiskriminační legislativy by Česku hrozily stamilionové pokuty ze strany EU.
Zákon vymezuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání či zdravotní péči.
Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) obhajoval normu, na které jeho ministerstvo pracovalo dva roky. Současné znění dokumentu považuje za kompromisní. "Ten zákon neškodí a nikoho nešikanuje," řekl Pospíšil poslancům. Podle něj nehrozí, že by po schválení zákona následovala řada žalob kvůli údajné diskriminaci. Zákon počítá se sdíleným důkazním břemenem, to znamená, že důkazy musí předložit jak žalovaný, tak ten, kdo žalobu podává, dodal Pospíšil.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus vetoval antidiskriminační zákon. Žádá jej EU
ODS půjde proti vetu Klause. Nebo bude zle
Amnesty po roce opět kárá Česko. Kvůli Romům
ČSSD má výhrady, pro zákon ale hlasovala
Poslankyně ČSSD Anna Čurdová řekla, že sociální demokracie zákon podpoří, přestože podle ní diskriminované chrání nedostatečně. "Oběti diskriminací budou i nadále odkázani na soudní řízení," řekla Čurdová. Navíc podle ní kompetence správních úřadů budou malé, stejně jako pravomoci ombudsmana.
Poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD) pak dodal, že sněmovna už přijala tolik nekvalitních zákonů, že jeden navíc nevadí. ČSSD váhala do poslední chvíle. Předseda strany Jiří Paroubek již dříve uvedl, že by se zákon měl přijmout, jeho nedostatky se pak opraví v novele.
Páralová: Je to právní paskvil
Ruku proti návrhu zvedla poslankyně Alena Páralová zvolená za ODS. Zákon považuje za právní paskvil. Páralová se svou stranou nesouhlasila ani při hlasování o lisabonské smlouvě, po jejím schválení Senátem řady ODS opustila. Proti antidiskriminačnímu zákonu se dnes postavila také poslankyně Eva Dundáčková. Proti byla i většina komunistů, nezařazení Juraj Raninec a Jan Schwippel a lidovec Ludvík Hovorka.
Výběr hlavních bodů antidiskriminačního zákona |
- Zákon vymezuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci v řadě oblastí. Patří sem přístup k zaměstnání nebo podnikání, vzdělání, zdravotní péči, sociálním výhodám či do profesních komor. Zahrnuje ale také prodej zboží a služeb, včetně bydlení, pokud jsou nabízeny veřejnosti. - Za diskriminaci zákon považuje také obtěžování nebo sexuální obtěžování, pronásledování, udílení pokynů k diskriminaci a navádění k diskriminaci. |
Foto: Lucie Pařízková a Karel Šanda