<span>Poslanci řečnili,</span> ale o anonymních akciích nerozhodli

Domácí
11. 2. 2010 14:45
Debata o zrušení akcií na jméno neměla výsledek.
Debata o zrušení akcií na jméno neměla výsledek.

Debata o zrušení akcií na jméno neměla výsledek.Poslanci se dvě hodiny bezvýsledně dohadovali o tom, zda zrušit listinné akcie na majitele. Pak do jednání vstoupila polední přestávka a poslanci schůzi přerušili.

Vlastnictví listinných akcií na majitele je anonymní. Akcie jsou volně převoditelné a ani jejich nový majitel není povinen sdělit svou identitu. Veřejnost a často ani sama společnost tak neznají majitele firmy.

"To vede k účelovému zakládání anonymních akciových společností pro praní špinavých peněz. A protože není zjistitelné, jestli není zadavatel veřejné zakázky propojen s firmami, které se o zakázku ucházejí, existuje tu prostor pro korupci a střet zájmů," vysvětloval Bohuslav Sobotka z ČSSD důvody, které ho spolu s Jeronýmem Tejcem (ČSSD) a Ondřejem Liškou (SZ) vedly k předložení zákona.

Podle Sobotky tvoří 40 procent z firem, které se ucházejí o veřejné zakázky, společnosti s anonymními držiteli akcií. "Proč se tito majitelé za své podíly ve firmách stydí?" ptal se ve sněmovně Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda neschválila návrh na zrušení akcií na majitele
                       
Občanští demokraté však se zrušením tohoto typu akcií nesouhlasí. Podle nich to problém s korupcí nevyřeší. Navíc to je prý přílišný zásah do principu fungování akciových společností. "Pokud se bavíme o vztahu k veřejnému sektoru, tak tam anonymní vlastnictví nemá co dělat, tam musí fungovat princip ´do naha´. Ale nevstupujme do soukromoprávních vztahů firem, protože nemáme právo jim něco nařizovat," upozornil Petr Nečas.

Listinné akcie na majitele

Jejich vlastnictví je anonymní a ani ostatní akcionáři nemusejí vědět, kdo je spoluvlastníkem společnosti. Převoditelnost akcií je neomezená, ostatní akcionáři nevědí o prováděných transakcích. Nakládat s akciemi může kdokoli, kdo je má v daný okamžik v rukou. Držitel akcií se o konání valné hromady dozví jen nepřímo, například z tisku.

 

Akcie na jméno

Jméno majitele je uvedeno na rubu akcie. Převoditelnost akcií je omezena stanovami společnosti.Valné hromady se mohou zúčastnit a práva akcionáře vykonávat pouze majitelé zapsaní v seznamu akcionářů společnosti. O konání valné hromady jsou vlastníci vyrozuměni osobním dopisem společnosti.

Občanskodemokratický poslanec Daniel Petruška nařkl ČSSD ze snahy vyvolat u veřejnosti dojem, že akcie na majitele jsou "něco zlého a špatného". "Tímto návrhem se vracíte k třídnímu boji, protože jde proti těm, co od rána do večera pracují, nesou zodpovědnost a vydělávají," obul se do socialistů Petruška.

Sobotka návrh zákona bránil tím, že převládající praxe v zemích Evropské unie je omezení nebo rovnou zákaz tohoto typu vlastnictví. "Listinné akcie na majitele jsou zakázány i ve Spojených státech, kde má tržní ekonomika dlouhou tradici," připomněl místopředseda sociálních demokratů.

Poslanci se nedokázali shodnout ani na tom, ve kterých zemích Evropské unie platí o anonymních akciích jaká pravidla. Zatímco Václav Votava (ČSSD) tvrdil, že vlastníci akcií se musejí ke svým podílům pod svým jménem přihlásit ve Francii, Maďarsku a Rusku, podle Martina Římana (ODS) je ve Francii držení anonymních akcií povoleno.

"Tato forma vlastnictví je zakázána v Rusku a na Ukrajině, kam se tímto návrhem vracíme," řekl. S tím však nesouhlasil Lubomír Zaorálek (ČSSD). Místopředseda sněmovny trval na tom, že ve Francii je držení akcií na majitele zakázáno.

PSALI JSME: Protikorupční balíček jde dál. Poslanci chystají změny
                      Alespoň protikorupční balíček, prosí ODS Fischer

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ