Poslanci schválili omezení hazardu, cenzura internetu nebude

Domácí
21. 6. 2011 20:34
Sněmovna schválila návrh na omezení hazardu (ilustrační foto).
Sněmovna schválila návrh na omezení hazardu (ilustrační foto).

Sněmovna schválila návrh na omezení hazardu. Obce budou moci regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i pokud jde o provozní dobu heren. Poslanci neschválili návrh na zákaz přístupu k nepovolenému hazardu po internetu. Předlohu ještě posoudí Senát.

Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterním terminálům, zkrátili poslanci z dosavadních deseti na tři roky. Loterie bude moci provozovat pouze akciová společnost, která má akcie vydané na jméno. Pokud je jejím akcionářem jiná akciová společnost, i ona bude muset mít také akcie pouze na jméno.

Nově se sjednotí odvody výnosů z loterijních výnosů z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí. Novela také určuje veřejně prospěšné účely, na které se bude výtěžek odvádět.

Výslednou podobu novely loterijního zákona podpořilo celkem 138 poslanců napříč politickými stranami. Proti hlasoval pouze klub koaličních VV. Ty už dopředu avizovaly, že mají k návrhu zásadní připomínky a bez jejich přijetí zákon nepodpoří.

"Poslanecká sněmovna napříč politickým spektrem se rozhodla pro rozhodnutí, které já pokládám za správné," komentoval výsledek hlasování ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc označil přijaté řešení za dostatečný kompromis. "Budeme usilovat spíše o to, aby byla přijata daňová novela, která by zvýšila daňové zatížení provozovatelů loterií," řekl novinářům.

Poslanci měli na výběr původně tři návrhy na omezení hazardu: vládní, sociálnědemokratický a hlavního města Prahy. Nakonec dali přednost vládní předloze, kterou změnili podle návrhu skupiny poslanců ODS a TOP 09 vedené Janem Farským (TOP 09).

Hazard na internetu

Nesouhlas a vlnu kritiky vyvolaly dva kontroverzní body, se kterými Farský přišel. Ani jeden z nich poslanci neschválili. První z nich zakazoval bankám i kampeličkám převádět peníze na sázky. Druhý přikazoval poskytovatelům připojení k internetu, aby znemožnili přístup na webové stránky s nabídkou hazardu, ale provozované bez povolení. Zakázaný přístup by byl i na stránky, které takový hazard propagují. Za porušení by hrozila až desetimilionová pokuta.

Proti Farského návrhu ostře protestovali mimo jiné poskytovatelé internetu. Asociace provozovatelů mobilních sítí a Česká asociace kompetitivních komunikací již dříve odeslaly dopis předsedovi rozpočtového výboru sněmovny a poslaneckým klubům, aby novelu v navrhovaném znění nepřijímali. Úprava podle nich přenáší odpovědnost státu na soukromé subjekty a je v rozporu s právem EU. Podle mluvčího O2 Martina Žabky není novela právně i reálně neproveditelná.

Česká pirátská strana prohlásila, že toto opatření by znamenalo faktickou cenzuru internetu a porušovalo by právo občanů na svobodný přístup k této síti. Tvrdí, že by uživatelé neměli přístup ani na stránky například zpravodajské televize CNN, pokud by na nich byla reklama na nepovolený hazard.

Kalousek dnes poslancům řekl, že návrh je sice hoden úcty, jenom ho nikdo neumí technicky uskutečnit, a proto ho nemůže podpořit. Poslance informoval, že ministerstvo už má v novém zákoně o daních z příjmů připravenou pro loterijní firmy novou loterijní daň, která podle něj bude obdobná jako v minulosti byla daň z obratu. Kromě ní ještě budou firmy platit obvyklou daň z příjmů firem.

Poslanci již jednou omezení hazardu schválili, a to před loňskými sněmovními volbami. Prezident Václav Klaus ji ale vetoval a sněmovna už nemohla o jeho vetu rozhodnout. Svůj krok zdůvodnil mimo jiné tím, že zásadním způsobem zužovala okruh příjemců odvodů na veřejně prospěšné účely.

Některá opatření se nelíbí například Unii herního průmyslu ČR. Její mluvčí Andrej Čírtek v tiskovém prohlášení mimo jiné uvedl, že může způsobit vznik "komunálních kmotrů", kteří si budou chránit sázkový byznys působením v místní politice.

Ústavní soud již minulý týden rozhodl, že obce mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály. Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což kritizovaly samosprávy, jež se snažily vymýtit hazard. Z nálezu podle jeho prvních interpretací účastníky řízení vyplývá, že povolování terminálů bude mít od nynějška dvojí režim. Ministerstvo financí terminál může povolit, ale obec stanoví přípustné umístění.

"Obce mohou na svém území rozhodovat o umístění jak klasických výherních hracích přístrojů, nebo bych měl říci proherních přístrojů, tak aktivních videoloterijních terminálů," řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Soud podle něj ale neřešil, zda obce mohou terminály zakázat úplně.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ