Česko se přiblížilo k předčasným volbám. Poslanci na svojí předposlední schůzi schválili v prvním čtení zákon o rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Lidé by měli jít zvolit nové poslance 9. a 10. října, tedy necelý rok před tím, než se měly konat volby řádné.
Ústavní zákon předložili do sněmovny a spolupodepsali zástupci ODS, ČSSD a zelených, kteří prosadili, že se projde diskusemi ve sněmovních výborech velmi rychle, již za pět dnů. Konečné hlasování chtějí poslanci stihnout ještě v květnu na této schůzi.
S přijetím "umělé" změny ústavy jen pro tuto situaci nesouhlasí lidovci. Namítají, že zákon řeší jen současnou situaci a nenabízí nástroje, které by podobné krize řešily i v budoucnu. A navíc obchází ústavu. Proto podporují obecnější senátní návrh změny ústavy, který existuje také, ale sněmovna ho nebyla schopna za dva a půl roku projednat a schválit.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer řekl první jméno: na zdravotnictví Jurásková
Poslance čeká bitva: kdo ještě prosadí své zákony?
"Kritikům bych chtěl říct, že se vždy musí reflektovat i politická situace," řekl v debatě člen ústavněprávního výboru sněmovny Zdeněk Jičínský (ČSSD). I sami lidovci ale vědí, že situace vlády v demisi se musí vyřešit, a proto jsou přístupni kompromisům. "S určitými úpravami jsme ochotni zákon také podpořit," připustili dnes po jednání klubu.
"Nevyčerpaly se všechny možnosti, nehledalo se žádné jiné řešení. Nemůžeme postupovat tak, že nabídneme jedno řešení a říkáme, že je jediné správné," kritizoval ale na plénu postup ostatních stran ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
"Tento zákon je jediné správné řešení," odmítl Svobodův názor předseda ČSSD Jiří Paroubek. I když připustil, že zákon neřeší budoucí politické situace. "V této situaci, kdy nikdo není schopen vytvořit vládu s většinou ve sněmovně, nezbývá než hledat co nejméně komplikovanou cestu k volbám," míní. Kdyby se politici striktně drželi ústavy, měli by se nyní pokoušet natřikrát o sestavení vlády a získání důvěry. Teprve poté by se mohly vyhlásit předčasné volby.
"Můžeme si to tady přes léto zkoušet jako nějakou kratochvíli a celý svět se nám bude smát, to není ta správná cesta. Žádný zákon nemůže dopředu přesně definovat situace, které se objeví," myslí si Paroubek.
Topolánkově vládě vyslovila sněmovna nedůvěru před měsícem. Vláda v demisi bude řídit stát už jen pouhý týden. Na státní svátek 8. května by měl prezident Václav Klaus jmenovat nový úřednický kabinet statistika Jana Fischera, který dovede zemi k předčasným volbám.
Složení nové vlády se začíná definitivně rýsovat, Fischer právě dnes vyřkl jméno prvního ministra. Je jím ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která má okamžitě začít pracovat na zmírnění hrozby prasečí chřipky.
Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda