Hlasy 106 poslanců dnes odpoledne sněmovna snížila zdanění zaměstnaneckých benefitů na hladinu, která platila před Novým rokem. Přehlasováním senátního veta tak vyšli poslanci vstříc odborářům, kteří kvůli vyššímu zdanění benefitů hodlali ochromit dopravu v Česku stávkou.
Novela nyní poputuje na Hrad. Prezident Václav Klaus se však už dříve vyjádřil v tom smyslu, že ji nepodepíše, neboť by šlo o opatření, které by zvýšilo schodek státního rozpočtu. Odborářské hrozby pak označil za "falešné a darebné". S největší pravděpodobností tak nyní bude muset sněmovna po Senátu přehlasovat další veto - Klausovo, na což však bude znovu zapotřebí nadpoloviční většiny, tedy 101 hlasů.
Odboráři se nicméně chystají oficiálním dopisem požádat prezidenta, aby svým podpisem přispěl k tomu, že se předloha do sněmovny nebude muset vracet. Podle Luboše Pomajbíka, předsedy Odborového svazu dopravy, by se prý Klaus svým případným podpisem svým vyjádřením nezpronevěřil. "S ustanovením, jehož zrušení bylo dnes sněmovnou odhlasováno, státní rozpočet na rok 2010 vůbec nepočítal. Říkal to ministr financí, říká to vláda a z tohoto pohledu by to panu prezidentovi nemuselo vadit v podpisu," řekl po dnešním hlasování Pomajbík.
ČTĚTE TAKÉ: Senát novelu o DPH zamítl. Na řadě je sněmovna
Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě
Budou tedy odbory stávkovat, pokud prezident novelu nepodepíše? „O stávce vůbec nejednáme," řekl Pomajbík.
Odboráři nejdříve plánovali stávku na pondělí 1. března, termín ale nakonec přesunuli o dva dny na 4. března. Od čtyř do devíti hodin ráno se měly zastavit vlaky a městská hromadná doprava v některých městech. Odboráři však nakonec stávku jen pár hodin před jejím vypuknutím odvolali s tím, že počkají, jak věci zákonodárci rozhodnou. A ti jim teď vycházejí vstříc.
Pravice je ostře proti
Dnešní debata o zdanění benefitů na půdě Poslanecké sněmovny byla celkem vypjatá. Modrý poslanec Michal Doktor poukázal na to, že vyšší zdanění, bude-li se skutečně týkat všech zaměstnanců, jak tvrdí odboráři, vyjde na 23,30 korun na zaměstnance na rok. „Lze to skutečně považovat za důvod, kvůli kterému je zaprvé potřeba hrozit stávkou a za druhé vyhlašovat režim legislativní nouze?" položil řečnickou otázku svým kolegům Doktor. Chování vlády označil poslanec za „smutný příběh o tom, jak sněmovna nalezla odvahu jednu věc narovnat a teď pod tlakem odborových předáků couvá zpět". Nátlak odborářů zase přirovnal k „chování nevychovaných dětí v hračkářství s drahými vláčky a vynucování si lízátka před večeří".
Ostře proti novele vystoupil i Miroslav Kalousek, který ještě jako ministr financí připravil původní znění zákona. Nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů označil za prosazování privilegií jedné skupiny na úkor druhých: „Zaměstnanci a zaměstnavatelé ruku v ruce útočí na veřejné rozpočty a chtějí, abychom jim na jejich dohodu my všichni ostatní přispěli," zlobil se za řečnickým pultíkem zakladatel strany TOP 09.
Kalouskovy trenýrky
Sociálnědemokratický poslanec Pavel Němec kontroval tvrzením, že Kalouskovi „nejde o lidi". „Vždyť on je modrej jak Marťan. Pojďme se vsadit, jestli náhodou nemá dneska i modrý trenýrky," vyzval sněmovnu poslanec.
Kalousek barvu svého prádla nekomentoval, pozastavil se ale nad tvrzením, že vyšší zdanění benefitů do zákona „tajně ukryl". „Přiznávám, že jsem předpokládal, že si to aspoň jeden z vás přečte," oslovil ostatní poslance, „A protože jsem to předpokládal, tak k tomu paragrafu je podrobné zdůvodnění včetně cíle, kterého má být dosaženo. Přiznávám, že tato premisa byla zcela chybná, že jsem byl praxí přesvědčen, že ani jeden z vás si to nepřečetl."
Nečas versus Fischer
V rámci debaty o novele zákona se do sebe pustili i Petr Nečas (ODS) a předseda vlády Jan Fischer. Nečas kritizoval různé údaje z Úřadu vlády a ministerstva financí ohledně výpadku ve státním rozpočtu, které opětovné zavedení daňové výhody pro benefity přinese. Během svého vystoupení se otřel i o Fischerova poradce Vladimíra Mlynáře. „Pan Mlynář není zaměstnancem Úřadu vlády, čímž obchází zákon o konfliktu zájmů," připomenul Nečas.
Fischera Nečasovo vystoupení očividně rozzlobilo a Nečase obvinil, že si z averze k vládě udělal svou misi. „Není pravda, že Vladimír Mlynář je v konfliktu zájmů. Samozřejmě, že jsem to nechal velmi důkladně ověřit a přezkoumat," zastal se premiér šéfa svých poradců.
Foto: ČTK