Poslanci vyslyšeli odbory. Stávka přesto hrozí dál
02.03.2010 14:28 Původní zpráva Aktualizováno 02.03. 23:30
Poslanecká sněmovna zrušila vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod. Právě kvůli němu vyhlásili odboráři na čtvrtek stávku v dopravě. Vyhráno ale není. Návrh v pátek projedná Senát a tam mají většinu ODS a TOP 09, strany, které zdanění podporují. Poslance zřejmě přehlasují.
Premiér Jan Fischer nicméně vyzval odboráře, aby od čtvrteční stávky upustili. Poté, co sněmovna podpořila nižší zdanění benefitů, k ní podle šéfa vlády prý není důvod. Fischer ve Sněmovně mimo jiné uvedl, že odborům ustoupil, aby mohl zemi v klidu dovést k volbám.
"Velmi bych uvítal, kdyby odboráři přehodnotili záměr vystavit tuto zemi ve čtvrtek stávce. Já pro to teď skutečně nevidím důvod," řekl premiér.
Jenže odboráři se na to příliš netváří. Ještě v podvečer jednali s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a poté oznámili, že čtvrteční stávku dnešní výsledek hlasování ve sněmovně neodvrátil. Jasné ano nebo ne ale říci nechtěli. Oznámili pouze, že se chtějí sejít a jednat o dalším postupu ještě ve středu. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch pouze uvedl, že "o požadavku pana premiéra se bude jednat".
Senátoři se budou zdaněním zabývat v pátek. "Vnímáme velmi negativně stanovisko senátorů," nechal se v podvečer slyšet předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. "Osobně si myslím, že důvody, které vedly k vyhlášení stávky, trvají," dodal.
Poslanecké jednání probíhalo včera celé odpoledne. Ve sněmovně byli i zástupci odborářů a snažili obměkčit především poslance ODS, aby také zvedli ruku pro zrušení zdanění výhod. To se jim ale nepovedlo, zdanění se zrušilo jen díky hlasům levice, tedy ČSSD a KSČM.
Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša po setkání s poslaneckým klubem ODS uvedl: "Bohužel, nedohodli jsme se. Požadavek nejprve odvolat stávku a pak teprve jednat je pro nás z důvodu časové tísně nepřijatelný. Pro odvolání stávky v tuto chvíli není důvod."
Podle zástupců odborů chtěla ODS jednat až po slibu zrušení stávky, který ale nezazněl. "My celou dobu deklarujeme, že stávka není naším cílem. Cílem je vyřešení problému. Ale pokud bychom se před začátkem jednání měli vzdát prostředku jednání, jakým je stávka, a přiznejme si, že bez jejího vyhlášení bychom řad jednání asi nedosáhli, je pro nás nepřijatelné," řekl šéfodborář Pomajbík.
A co odborářům vadí? Změna v zákoně o DPH má zdražit například režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna tyto benefity podléhají dani, která se vypočítává z běžné tržní ceny, nikoliv z ceny zvýhodněné, jako tomu bylo dříve. Poslanec ODS Michal Doktor ale varoval, že zrušením daňové výjimky přijde stát až o 730 milionů korun. Záměr odborářů v nočním rozhovoru na TV Nova kritizoval rovněž prezident Václav Klaus a podivil se, že vláda jejich tlaku podlehla. Pokud by zákon rušící vyšší zdanění výhod doputoval až k němu, nepodepíše ho.
Pokud se ve čtvrtek bude skutečně stávkovat, pak některé firmy počítají s tím, že budou mít ztráty, Jde především o České dráhy. Ty odhadly škodu, kterou způsobí stávka na železnici, na dvacet milionů korun. Propad tržeb znamenala také hrozba stávkou na pondělí.
Stávkovat se ale nebude všude. Zaměstnanci Dopravního podniku města Pardubic dnes po 16. hodině oznámili, že se k chystané stávce nepřipojí. Odborová organizace podniku se na tom dohodla s vedením společnosti. Na změnu daně z přidané hodnoty u zaměstnaneckých výhod mají pardubičtí odboráři stejný názor, jako jejich kolegové v jiných městech. "V tuto chvíli ale stávku nepovažujeme za účelnou. Shodli jsme se na tom, že teď je třeba poskytnout vládě i zákonodárcům prostor k řešení celého problému," uvedl předseda odborů pardubického dopravního podniku Zdeněk Michal.
Jak premiér Jan Fischer vysvětloval ve sněmovně legislativní nouzi spojenou se zákonem o zdanění benefitů, naleznete ZDE.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.